فرهاد اکسچنج فرهاد مقدم سلیمی کیف پول در رمز ارز ها

ولت کریپتوکارنسی‌ها، در نقش کیف پول دیجیتالی شما هستند. ولت‌ها انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های متفاوتی را ارائه می‌کنند. همانطور که برای نگهداری، ارسال و دریافت پول احتیاج به حساب بانکی دارید، برای دریافت،ارسال و نگهداری کریپتوکارنسی ها نیز به یک حساب نیاز دارید که والت یا کیف پول نامیده می شود. کیف پول کریپتوکارنسی یک نرم افزار است که به شما امکان ایجاد آدرس (شماره حساب) های متعدد و نگهداری، دریافت و ارسال رمز ارز را در شرایط امن می دهد.

رمز ارز نوعی پول دیجیتال است که در آن تولید واحد پول و تأیید اصالت نقل و انتقال پول با استفاده از الگوریتم‌های رمزگذاری کنترل می‌شود و معمولاً به‌طور غیرمتمرکز (بدون وابستگی به یک بانک مرکزی) کار می‌کند. 

کیف پول یا ولت در رمز ارز ها

صرف‌نظر از جزئیات، پنج نوع والت کریپتوکارنسی(رمز ارز) داریم که در این مقاله 3 نوع از آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

ONLINE WALLET

MOBILE WALLET

DESKTOP WALLET

آنلاین ولت ها، کیف پول های مبتنی بر وب هستند که شما از طریق اینترنت به آن‌ها متصل می‌شوید. این نوع والت جزو کیف پول‌های داغ محسوب می‌شوند. بنابراین میزان امنیت آن‌ها کمتر از ولت‌های دیگر خواهد بود. اما کاربرد آن‌ها بیشتر است.

سه مزیت والت‌های آنلاین:

 • تراکنش‌های سریع‌تر
 • مدیریت چند کریپتوکارنسی
 • دسترسی آسان جهت ترید

معایت والت‌های آنلاین:

 • امنیت پایین‌تر در مقابل هکر‌ها
 • امنیت پایین‌تر در مقابل ویروس‌ها و شرایط خاص سیاسی
 • کریپتو شما نزد خودتان نیست و نزد شخص ثالث است

والت‌های موبایل همانطور که از اسم آن‌ها مشخص است ولت‌هایی هستند که از طریق برنامه‌های موبایل قابل دسترسی هستند. این نکته را هم بگوییم که این دسته بندی‌ها غالبا با هم همپوشانی دارند. تقریبا همه والت‌های انلاین، برنامه موبایل دارند اما بعضی از ولت‌های موبایل فقط برای موبایل طراحی شده‌اند و ولت آنلاین ندارند.

به طور مثال GREEN ADDRESS یک ولت آنلاین است که برنامه موبایل هم دارد که به آن BLOCK STREAM  هم می‌گویند. اما سامورایی ولت فقط نسخه موبایلی دارد که والت معروف و پرکاربردی است و به تازگی سرویس میکسر هم ارائه می کند. این سرویس سرویسی است که تراکنش‌های بیت‌کوین را میکس می کند تا قابل شناسایی نباشد. خود بیت کوین ولت هم که یکی از قدیمی ترین و معتبر ترین ولت های موبایلی بیت کوین است.

ولت کریپتوکارنسی‌ها!

البته توصیه می شود که اگر از ولت موبایلی استفاده می کنید مقادیر کمی از رمز ارز را در آن نگه دارید.

سه مزیت ولت موبایلی:

 • امن تر از ولت های آنلاین هستند به شرط مراقبت از خود موبایل
 • برای پرداخت و دریافت به آسانی در دسترس هستند و این مزیت بسیار مهم ولت های موبایلی است.
 • امکانات مختلفی از قبیل کیو آر کد، مالتی سیگ و میکسر دارند.

دو عیب مهم ولت های موبایلی:

 • اگر موبایل شما دزدیده شود یا آسیب ببیند، دارایی کریپتو شما از بین می رود.
 • اگر ویروس و بد افزار به موبایل شما نفوذ کند، می تواند دارایی کریپتوی شما را به خطر اندازد و متاسفانه این موارد کم هم نیست.


سومین ولت که بررسی می‌کنیم دسکتاپ ولت است. همان طور که از اسم آن مشخص است دسکتاپ ولت، ولتی است که شما دانلود می کنید و روی دسکتاپ کامپیوتر شخصی یا لپ تاپ نصب و استفاده می‌کنید. اگر طوری تنظیم کرده باشید که کامپیوتر یا لپ تاپ شما کلا به اینترنت وصل نشود و قبلاً هم وصل نشده باشد، ولت شما کیف پول سرد خواهد بود و به منظور حفظ امنیت، این نوع کیف پول گزینه مناسبی است. در واقع می بایست یک لپ‌تاپ خریداری کرده و به صورت کیف پول سرد از آن استفاده کنید. البته به شرطی که هیچ وقت آن را به اینترنت وصل نکنید.

تنها نقصی هم که این نوع کیف پول سرد دارد آن است که چون سیستم‌عامل و نرم‌افزار شما به اینترنت وصل نمی شود، بنابراین آپدیت نیز نمی شود و در نتیجه هم ممکن است نسبت به بدافزارهایی که ممکن است از فایل ولت شما منتقل شود، سیستم آسیب پذیر و قابل حمله شود و امنیت پایین بیاید.
به همین دلیل است که زمانی که می خواهید از فایل ولت اطلاعات را به لپ تاپ منتقل کنید، باید کاملا از این موضوع مطمئن باشید که آن فایل حاوی ویروس یا بد افزاری نباشد.

CATCH 22 چیست؟

شما برای امنیت بیشتر مجبور می شوید آفلاین باشید و کیف پول سرد ایجاد کنید. اما همین آفلاین شدن از یک منظر دیگر امکان به روز رسانی نرم افزاری شما را که لازمه آن آنلاین بودن است از بین میبرد و بنابراین امنیت شما کاهش پیدا میکند. یعنی در یک زمان دچار تناقض می شوید.

آفلاین می شوید که امنیت بالا برود اما همین آفلاین شدن امنیت شما را از جهت دیگر پایین می آورد. سپس برای بالا بردن امنیت و به روز رسانی نرم افزار مجبور می شوید آنلاین باشید. اما همین آنلاین شدن شما را در معرض هکرها قرار می دهد و امنیت پایین می آید. موقعیت های این چنینی که در تناقض قرار می گیرید را CATCH 22 می نامند.

اگر قصد دارید از لپ‌تاپ به عنوان کیف پول سرد استفاده کنید، بهترین راهکار آن است که اطلاعاتی که دانلود و نصب می کنید را به یک درایو منتقل کرده و سپس آن درایو را اسکن کنید تا خیال‌تان راحت شود که اوضاع مناسب است. سپس از آن درایو یا هارد، اطلاعات را به لپ تاپ منتقل کرده و نگهداری کنید. دقت کنید که در این حالت به اینترنت متصل نشوید تا هم خیال‌تان از ویروس ها راحت باشد و هم کیف پول سرد داشته باشید.

۳ مزیت ولت های دسکتاپی:

 • برای ترید کردن مناسب هستند.
 • کلید های پرایوت نزد خودمان می مانند.
 • می توانند هم به صورت والت سرد و هم والت داغ مورد استفاده قرار گیرند.

۳ عیب عمده ولت های دسکتاپی:

 • کار کردن با آن‌ها سخت تر از ولت های آنلاین و موبایلی است.
 • وقتی به صورت ولت داغ و متصل به اینترنت استفاده شوند امنیت پایینی خواهند داشت.
 • با خراب شدن کامپیوتر احتمال از بین رفتن کریپتو ها وجود دارد. بنابراین حتما باید از ولت دسکتاپی خود بک‌آپ بگیریم.

اینستاگرام فرهاد اکسچنج را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *