فرهاد اکسچنج

در بخش اول در رابطه با بلاکچین و مفهوم آن توضیح دادیم. قبل از مطالعه ادامه این مبحث بخش اول را مطالعه کنید.

بلاکچین چگونه کار می کند؟

هنگامی که یک بلوک، داده های جدید را ذخیره می کند به بلاکچین اضافه می شود. همانطور که از نام آن پیداست، بلاکچین(زنجیره بلوکی) شامل چندین بلوک است که به هم وصل شده اند.

جلسات آموزشی رایگان ارز دیجیتال را از دست ندهید.

برای اینکه یک بلوک به بلاکچین اضافه شود، باید چهار چیز اتفاق بیفتد:

یک معامله باید رخ دهد.
بیایید با مثال خرید پر زرق و برق آمازون ادامه دهیم. همانطور که قبلا گفتیم، در بسیاری از موارد، یک بلوک هزاران تراکنش را به هم متصل می کند. بنابراین خرید آمازون شما به همراه اطلاعات تراکنش کاربران دیگر در این بلوک بسته بندی می شود.

آن معامله باید تأیید شود.
پس از انجام آن خرید، باید معامله شما تأیید شود. با وجود بلاکچین، ثبت اطلاعات در دست یک شخص یا مرجع نیست. بلکه در اختیار اینترنت و شبکه است. وقتی خرید خود را از آمازون انجام می دهید، آن شبکه از رایانه سریعا معامله شما را بررسی می کند. در نهایت جزئیات خرید، از جمله زمان معامله، مبلغ و معامله گر را تأیید می شود.

آن معامله باید در یک بلوک ذخیره شود.
پس از تأیید صحت معامله شما، چراغ سبز می شود. مبلغ معامله، امضای دیجیتال شما و امضای دیجیتال آمازون همه در یک بلوک ذخیره می شوند. در آنجا، معامله احتمالاً به معامله صدها یا هزاران نفر دیگر مانند آن می پیوندد.

به آن بلوک باید هش داده شود.
پس از تأیید همه معاملات یک بلوک، باید یک کد شناسایی منحصر به فرد به نام هش ایجاد شود. این بلاک همچنین به هش جدیدترین بلوک اضافه شده به بلاکچین داده می شود.

اکنون می توان بلوک را به بلاکچین اضافه کرد. هنگامی که آن بلوک جدید به بلاک چین اضافه شد، در دسترس عموم قرار می گیرد – حتی شما.
اگر به بلاک چین بیت کوین نگاهی بیندازید، خواهید دید که به داده های معاملات دسترسی دارید.

اینستاگرام فرهاد اکسچنج

آیا بلاک چین با حفظ حریم خصوصی در تضاد است؟

هر کسی می تواند محتویات بلاک چین را مشاهده کند، اما کاربران همچنین می توانند رایانه های خود را به عنوان گره به شبکه بلاکچین متصل کنند. با انجام این کار، رایانه آن ها یک نسخه از بلاکچین را که به طور خودکار بروزرسانی می کند. هر زمان که بلاک جدید اضافه شود رایانه نسخه بلاکچین را بروز رسانی می کند.

آیا بلاکچین با حفظ حریم خصوصی در تضاد است؟

هر رایانه در شبکه بلاک چین کپی بلاکچین را دارد. به این معنی که میلیون ها نسخه از همان بلاک چین وجود دارد. اگرچه هر نسخه از بلاک چین یکسان است، اما گسترش آن اطلاعات در شبکه های رایانه ای دستکاری اطلاعات را دشوارتر می کند. با استفاده از بلاک چین، گزارشی قطعی و اختصاصی از وقایع قابل دستکاری وجود ندارد. در عوض، یک هکر نیاز به دستکاری هر نسخه از بلاکچین روی شبکه دارد.

این همان چیزی است که منظور از بلاک چین یک دفترچه “توزیع شده” است را توضیح می دهد. با این حال، با نگاهی به بلاکچین بیت کوین متوجه می شوید که به شناسایی اطلاعات مربوط به کاربران در حال انجام معاملات دسترسی ندارید. اگرچه معاملات روی بلاک چین کاملاً ناشناس نیستند، اما اطلاعات شخصی در مورد کاربران فقط به امضای دیجیتال یا نام کاربری آنها محدود می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *