فرهاد اکسچنج

آیا موجودی بیت کوین در صرافی ها کاهش یافته است؟ پاسخ به این سوال هم بله است هم خیر.

موجودی بیت کوین در صرافی ها در طی روند صعودی بازار این ارز بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در روند صعودی قبلی، آنچه مشاهده شده است این است که اغلب با افزایش قیمت بیت کوین موجودی بیت کوین در صرافی ها افزایش می یابد. همچنین در زمان وجود نوسانات قیمت بیت کوین و حتی نزولی شدن قیمت، میزان موجودی بیت کوین در صرافی ها صعودی بوده است. اما در طی بازار صعودی فعلی این روند معکوس شده است.

از مارس 2020، موجودی بیت کوین در صرافی ها روند کاهشی را طی می کند. این روند نزولی در موجودی اکنون بیش از یک سال است که ادامه دارد. در مقایسه با آخرین بازار صعودی، سقوط موجودی بیت کوین در صرافی ها از ژوئیه تا دسامبر 2016 فقط شش ماه طول کشید. پس از آن میزان موجودی در صرافی ها در سال 2017 همراه با قیمت بیت کوین رو به افزایش رفت

صرافی فرهاد اکسچنج را بهتر بشناسید!

اگر این اتفاق مجدد تکرار شود و اساس بازار تغییر نکرده باشد، افت موجودی در صرافی ها در سال 2016 و آنچه در سال 2017 به دنبال آن رخ داد، نشانه ای از آن است که کاهش طولانی مدت در میزان موجودی بیت کوین در صرافی ها این بار ممکن است منجر به یک افزایش قیمت قابل توجه شود.

هر چند که این مسئله موضوع این مقاله نیست. اما این روند عمدتا به دلیل خروج مقدار زیادی بیت کوین از صرافی کوین بیس در نتیجه ی سرمایه گذاری سرمایه گذاران نهادی و بزرگ در این ارز صورت گرفته است. این نشان می دهد که بیت کوین به این زودی ها قبل از رسیدن به اوج این چرخه ممکن است در مقادیر بیشتر به صرافی ها بازنگردد. بنابراین ممکن است الگوی سال های 2016 و 2017 تکرار نشود و بیت کوین با کاهش میزان موجودی در صرافی ها، بتواند به بالاترین حد قیمتی خود برسد. البته در مقابل این روند کاهشی در کوین بیس، اخیراً شاهد ورود شدید بیت کوین در صرافی بایننس بوده ایم. این به احتمال زیاد به دلیل فروش بیت کوین در بایننس برای خرید آلت کوین ها بوده است.

ویدیو های آموزشی فرهاد اکسچنج

افزایش قیمت بیت کوین در پی کاهش بیت موجودی صرافی ها!
جدول 1

کاهش موجودی بیت کوین در صر افی ها و افزایش قیمت!

کاهش موجودی بیت کوین در صرافی ها باعث شده است که بسیاری از افراد جامعه در مورد کمبود موجودی بیت کوین در صرافی ها و اینکه در نهایت این مسئله منجر به افزایش ناگهانی قیمت بیت کوین خواهد شد، صحبت کنند. درست است که میزان موجودی بیت کوین در حال کاهش است. اما وقتی به موجودی صرافی ها با توجه به ارزش دلاری نگاه کنید، تصویر کمی متفاوت به نظر می رسد. در شکل زیر، هم موجودی بیت کوین در صرافی ها و هم موجودی بیت کوین بر حسب ارزش دلاری از سال 2017 به بعد نشان داده شده است. از نگاه اول به نمودار، به نظر می رسد که از نظر ارزش دلار، واقعاً نمی توانیم بگوییم با کمبود موجودی مواجه هستیم. با افزایش قیمت بیت کوین در سال 2020، موجودی صرافی ها بر اساس ارزش دلاری بیت کوین نیز در حال افزایش است.

افزایش قیمت بیت کوین در پی کاهش بیت موجودی صرافی ها!

موجودی بیت کوین در صرافی ها برحسب دلار!

اگرچه شاهد افزایش ارزش دلار بیت کوین بوده ایم، اما چرخه هوینگ جالب به نظر می رسد. به ویژه در مقایسه با سال 2017. بررسی تغییرات نسبی نیز جالب توجه است. در جدول 1، حداقل و حداکثر موجودی صرافی ها را می توان طی چرخه هوینگ اول (28 نوامبر 2012 – 8 ژوئیه 2016)، چرخه هوینگ دوم (9 ژوئیه 2016 – 10 مه 2020) و چرخه هوینگ آخر در 11 مه سال 2020 آورده شده است.

آموزه هایی برای افراد تازه وارد در تحلیل تکنیکی – نمودار شمعی چیست؟

در چرخه اول، افزایش قیمت در مقایسه با سایر موارد کاملاً عظیم بوده است. بنابراین چرخه اول از نظر عملکرد قیمتی بسیار استثنایی بوده است.

در چرخه فعلی هوینگ تا تاریخ19 آوریل 2020 عرضه بیت کوین به دلار آمریکا تقریباً شش برابر افزایش یافته است. در حالی که در چرخه دوم، تقریباً هشت برابر افزایش یافته است. به نظر می رسد این یک شکاف اساسی باشد. زیرا این شکاف نه تنها تحت تأثیر موجودی بیت کوین در صرافی ها است بلکه همچنین تحت تأثیر افزایش قیمت نیزاست. در حالی که افت موجودی بیت کوین در صرافی ها این شکاف را افزایش می دهد، افزایش قیمت بیت کوین این شکاف را کمتر می کند. در چرخه فعلی، قیمت بیت کوین از چرخه دوم بهتر عمل کرده است. اکنون با گذشت 344 روز از این چرخه تا تاریخ 19 آوریل 2021، قیمت بیت کوین تقریباً 550٪ افزایش یافته است. در حالیکه در چرخه دوم در مدت زمان مشابه قیمت فقط 307٪ افزایش یافته است.

Table 1. Exchange Supply Calculations in USD terms for the halving cycles 344 days into the cycle. BTC Balance on exchanges (Source: Glassnode), BTC price in USD (Source: Investing.com)

در حالی که سایر عوامل موجود می توانند تفاوت عملکرد قیمت این دو چرخه را توضیح دهند، کاهش عرضه بیت کوین در صرافی ها بیشتر توسط سرمایه گذاران بزرگ ایجاد شده است. به نظر می رسد صرافی کوین بیس یک عامل اساسی در این روند باشد.

Table 2. Present Cycle Statistics Adjusted for Cycle 2 Prices. BTC Balance on exchanges (Source: Glassnode), BTC price in USD (Source: Investing.com)

افزایش نجومی کارمزد اتریوم!!

نتیجه گیری

صرفاً با نگاهی به موجودی بیت کوین در صرافی ها، می توان روند واضحی را در این چرخه مشاهده کرد. موجودی بیت کوین دائماً در حال سقوط است. از طرف دیگر، با نگاهی به موجودی بیت کوین بر حسب ارزش دلاری، روند افزایشی ناشی از عملکرد قیمت بیت کوین را شاهد هستیم. این عملکرد قیمت البته تحت تأثیر عوامل خارجی و عرضه در صرافی ها نیست. همانطور که نشان دادیم، شکاف بین عرضه دلاری چرخه دوم و سوم نیز قابل توجه است.

بنابراین، به نظر می رسد کمبود عرضه هم از نظر دلاری و هم از نظر موجودی بیت کوین وجود دارد. موجودی بیت کوین در صرافی ها یک معیار اساسی در طول این چرخه ها است. چرا که یک بررسی دقیق تر برای دیدن آینده بیت کوین و مسیر بعدی آن ارائه می دهد. کاهش عرضه می تواند بیت کوین را به سمت یک افزایش قیمت بالقوه هدایت کند. بنابراین یک بازار صعودی چشمگیر ایجاد ممکن است ایجاد شود.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *