Skip to main content
بهره یا سود مرکب

بهره یا سود مرکب (compound interest) به سود حاصل از دارایی شما از مبلغ اولیه و سودهای تجمعی دوره‌های قبلی گفته می‌شود. یکی از بهترین روش‌های سرمایه گذاری در ارز دیجیتال، اوراق بهادار، بورس، طلا و … استفاده از سود مرکب یا Compound Interest است.

سود مرکب در ارز دیجیتال مفهومی مهم در بازارهای مالی است که اشاره به امکان افزایش سود براساس بهره‌های قبلی دارد. در بازار ارزهای دیجیتال این سود به عنوان ابزاری قدرتمند برای افزایش رشد سرمایه‌ گذاری و سوددهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرمایه گذاران با فرمول محاسبه سود مرکب ماهانه و محاسبه سود مرکب می‌توانند از میزان سرمایه قابل توجه در بلند مدت آگاه شوند.

با توجه به اینکه در حال حاضر نگرانی درمورد ریسک مالی در بازار ارز دیجیتال به نگرانی درمورد انتخاب بهترین روش سرمایه گذاری تبدیل شده است؛ سود مرکب به سرمایه‌گذاران بسیاری برای دستیابی به اهداف مالیشان کمک کرده است.

اما با این وجود درحال حاضر افراد کمی از استراتژی سود مرکب در ارز دیجیتال استفاده می‌کنند. درک این مفهوم نه تنها سرمایه‌گذاری در رمز ارزها را هیجان‌انگیرتر می‌کند، بلکه در دیگر ابعاد زندگی مالی افراد آثار آن مشاهده خواهد شد. بدین منظور در ادامه بیشتر به این مفهوم و نحوه محاسبه سود مرکب و فرمول محاسبه سود مرکب ماهانه خواهم پرداخت.

بهره یا سود مرکب چیست؟

بهره مرکب در قرون وسطی در اروپا براساس یک مفهوم مالی که ریشه در سود ساده دارد، بوجود آمد. سود ساده اغلب برای محاسبه سود سرمایه‌ گذاری‌ها و وام‌ها استفاده می‌شد. اما مفهوم سود مرکب که از ریشه سود ساده بدست آمده، در سده 17 میلادی توسط جیمز بروان (James Brown) یک ریاضی‌دان اسکاتلندی مطرح شد. براون در سال 1714 در کتاب خود به نام Arithmeticae Quadrature، مفهوم سود مرکب را شرح داد. در این کتاب او اشاره کرد که در بهره مرکب، سودهای سال به سرمایه اصلی افزوده می‌شوند و در سال بعد نیز سود بر دارایی جدید محاسبه می‌گردد. به تدریج این ایده در عرصه تجارت و سرمایه گذاری جایگزین مفهوم سود ساده گردید.

با مطالعه کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی بیشتر با مفهوم این که بهره مرکب تا چه اندازه در بلند مدت می‌تواند زندگی سرمایه داری شما را شگفت زده کند، آشنا خواهید شد.

سود مرکب یا Compound Interest به معنای رشد سرمایه است. محاسبه سود مرکب براساس ترکیب سودهای سالیانه با سرمایه اصلی و سودهای سال‌های پیش انجام می‌گیرد. سودهای جدید در استراتژی بهره مرکب به سرمایه اصلی افزوده می‌شوند و در سال‌های بعدی نیز محاسبه براساس سود بر سرمایه جدید انجام می‌گیرد. بدین ترتیب سرمایه هر سال رشد می‌کند و سودهای بیشتری ایجاد می‌شود.

این فرآیند به صورت مداوم مقدار بهره مرکب را به صورت قابل توجهی بیشتر از سود روش‌های معمولی می‌کند و به علت تاثیر بلند مدت زمان روی سرمایه رشد بالایی خواهد داشت. سود مرکب معمولا در سرمایه‌ گذاری‌های بلند مدت در صنایعی همچون سرمایه گذاری، بانکداری و بیمه بکار می‌رود و می‌تواند به صورت نیمه سالانه، سالانه، ماهانه و سه ماهه محاسبه گردد. سود مرکب در ارز دیجیتال با توجه به نوسانات قابل توجه قیمت، شرایط دستیابی به سودهای بیشتر را فراهم می‌کند.

روش محاسبه سود مرکب

روش محاسبه سود مرکب

یکی از اشتباهات رایج معامله‌گران، ورود به بازار معاملات ارزهای دیجیتال بدون دانش کافی و آموزش ارز دیجیتال است. 

علاقه روز افزون کاربران به بازار ارزهای دیجیتال و معرفی ارزهای دیجیتال جدید، افراد فراوانی را روزانه به سمت این بازار سوق می‌دهد. این افراد تازه‎کار در روند ابتدایی، استراتژی های سرمایه گذاری را از یاد می‌برند.

برخی افراد با تنها سرمایه زندگیشان به این میدان پر ریسک وارد شده و برخی دیگر بدون شناخت بازار شروع به خریداری رمز ارزهای جدید می‌کنند. اصل مهم در بهره مرکب علاوه‌بر داشتن روح سرمایه داری، صبر و حوصله است. بخاطر داشته باشید یکی از مهم‌ترین اصولی که یک تریدر یا سرمایه‌گذار باید بدان توجه کند، محاسبه نرخ بازگشت سرمایه است.

علاقه روز افزون کاربران به بازار ارزهای دیجیتال و معرفی ارزهای دیجیتال جدید، افراد فراوانی را روزانه به سمت این بازار سوق می‌دهد. این افراد تازه‎کار در روند ابتدایی، استراتژی های سرمایه گذاری را از یاد می‌برند.

برخی افراد با تنها سرمایه زندگیشان به این میدان پر ریسک وارد شده و برخی دیگر بدون شناخت بازار شروع به خریداری رمز ارزهای جدید می‌کنند. اصل مهم در بهره مرکب علاوه‌بر داشتن روح سرمایه داری، صبر و حوصله است. بخاطر داشته باشید یکی از مهم‌ترین اصولی که یک تریدر یا سرمایه‌گذار باید بدان توجه کند، محاسبه نرخ بازگشت سرمایه است.

نحوه محاسبه سود مرکب

آموزش استراتژی سود مرکب در ارز دیجیتال یا compound interest برای افرادی که از پامپ و دامپ بازار رمز ارزها مطلع هستند، مناسب است که به آسانی گول نهنگ های بازار کریپتوکارنسی را نمی‌خورند. 

شما با استفاده از فرمول محاسبه سود مرکب ماهانه یا سالانه می‌توانید میزان بهره یا سود خود را محاسبه نمایید. فرمول محاسبه سود مرکب ماهانه یا سالانه به شرح زیر است:

A=P(1+r/n)(nt)  

مفاهیم معانی
A سود نهایی یا ارزش نهایی سرمایه‌گذاری بدست‌ آمده
P مبلغ اولیه سرمایه‌ گذاری
r نرخ بهره (میزان بهره‌ای مورد انتظار در هر معامله)
n دفعات بهره مرکب (تعداد دفعاتی که با این بهره در بازه زمانی معین کسب درآمد کرده‌ایم)
t زمان مدنظر سرمایه‌گذاری
قانون 72 در محاسبه سود مرکب

قانون 72 در محاسبه سود مرکب چیست؟

براساس قانون 72 که روشی ساده برای محاسبه مدت زمان لازم برای دو برابر شدن پول سرمایه‌ گذاری شده است، تنها باید عدد 72 را به نرخ بهره دریافتی تقسیم نمود و حاصل عدد تقریبی از تعداد سال‌های مورد نیاز برای دو برابر شدن سرمایه را نشان می‌دهد.

به بیانی دیگر درصورتی که نرخ بهره 8 درصد باشد، برای دو برابر شدن سرمایه شما تقریبا 9 سال زمان نیاز است (نتیجه تقسیم 72 بر عدد 8).

نمونه جدول سود مرکب

براساس جدول زیر مثالی برای درک بهتر مفهوم compound interest می‌زنم. تصور کنید شما 10،000 دلار پول در حساب خود موجود دارید و این حساب به صورت سالانه 5% سود دریافت می‌کند. مقدار سرمایه شما پس از 10 سال براساس جدول زیر از محاسبه سود مرکب بدست می‌آید.

طول دوره سرمایه اولیه ($) سود با نرخ ۵% ($) سرمایه نهایی ($)
سال اول ۱۰,۰۰۰ x 5% ۵۰۰ ۱۰,۵۰۰
سال دوم ۱۰,۵۰۰ x 5% ۵۲۵ ۱۱,۰۲۵
سال سوم ۱۱,۰۲۵ x 5% ۵۵۱.۲۵ ۱۱,۵۷۶.۲۵
سال چهارم ۱۱,۵۷۶.۲۵ x 5% ۵۷۸.۸۱ ۱۲,۱۵۵.۰۶
سال پنجم ۱۲,۱۵۵.۰۶ x 5% ۶۰۷.۷۵ ۱۲,۷۶۲.۸۲
سال ششم ۱۲,۷۶۲.۸۲ x 5% ۶۳۸.۱۴ ۱۳,۴۰۰.۹۶
سال هفتم ۱۳,۴۰۰.۹۶ x 5% ۶۷۰.۰۵ ۱۴,۰۷۱
سال هشتم ۱۴,۰۷۱ x 5% ۷۰۳.۵۵ ۱۴,۷۷۴.۵۵
سال نهم ۱۴,۷۷۴.۵۵ x 5% ۷۳۸.۷۳ ۱۵,۵۱۳.۲۸
سال دهم ۱۵,۵۱۳.۲۸ x 5% ۷۷۵.۶۶ ۱۶,۲۸۸.۹۵

r: ۰۵/۰

n: ۱

t: ۱۰

A=10000(1+0.05/1)(۱×۱۰)= ۱۶۲۸۸.۹۵

بنابراین در محاسبه سود مرکب، بهره مرکب شما بعد از 10 سال در این سرمایه گذاری برابر با 16288.95 دلار می‌باشد. این جدول و فرمول محاسبه سود مرکب ماهانه و سالانه را می‌توان جهت سرمایه گذاری در بازار کریپتوکارنسی استفاده نمود.

مزایای سود مرکب در ارز دیجیتال

بهره مرکب در ارز دیجیتال برای یک سرمایه‌گذار می‌تواند مزایای فراوانی به همراه داشته باشد که همگی منجر به رشد سریع ثروت خواهند شد. در ادامه به بررسی مزایای سود مرکب در ارز دیجیتال اشاره خواهم نمود:

ایجاد ثروت در طولانی مدت و کمک به پس انداز و سرمایه گذاری

ترکیب مهارت در سرمایه گذاری و پس انداز در طولانی مدت به شما برای ساخت ثروت کمک خواهد نمود.

کاهش خطرات فرسایش ثروت

افزایش سود به صورت تدریجی می‌تواند خطر کم ارزش شدن ثروت را در طول زمان کاهش دهد. این امر نیز موجب می‌شود عواملی که ارزش ثروت شما را پایین می‌آورند کاهش یابند. برای نمونه تورم و افزایش هزینه‌های زندگی که سبب کاهش قدرت خرید می‌شوند.

مفید در بازپرداخت وام

زمانی که از حداقل مبلغ مدنظر جهت پرداخت وام، مقدار بیشتری واریز می‌کنید سبب می‌شود بهره کمتری پرداخت کنید.

سیستم محاسبه سود بانکی براساس سود مرکب نیست؛ زیرا درصورت استفاده از این رو بانک‌ها به سرعت ورشکسته می‌شوند. از این رو با پس انداز در بانک امکان رسیدن به بهره مرکب را نخواهید داشت.

بهترین روش برای کسب بهره مرکب سرمایه گذاری در بازار سرمایه، ارز دیجیتال و اوراق بهادار است.

ارسال پاسخ