Skip to main content

English فارسی Türkçe (Turkish)

نمودار شمعی یا کندل استیک

در روند بررسی تغییرات قیمت با استفاده از نمودار، یک کندل استیک (Candlestick) به هر کدام از میله‌های تشکیل شده در نمودار شمعی گفته می‌شود. در نمودار شمعی هر کدام از میله‌های یا شمع‌ها، بیانگر تغییرات قیمت دارایی موردنظر در بازه زمانی خاص است. روش‌های بررسی این نمودارها برای پیش‌بینی روند بازار که اصطلاحا تحلیل تکنیکال گفته می‌شود، نیاز به آموزش کامل کندل شناسی (Candle Stick) و دانش تحلیل نمودار شمعی ارز دیجیتال دارد.

 معامله‌گران در آموزش صفر تا صد کندل شناسی ارز دیجیتال به شناخت الگوهای شمعی نیاز دارند. کندل شناسی در واقع علم بررسی رفتاری کندل‌هاست. هر کندل دارای چهار مشخصه قیمت آغازین، قیمت پایانی و بدنه کندل و سایه می‌باشد.

باتوجه به اهمیت تحلیل نمودار شمعی ارز دیجیتال و شناخت بهترین کندل ها برای معامله جهت پیش بینی آینده انواع ارز دیجیتال من در ادامه این مطلب به مفاهیمی همچون کندل استیک چیست؟ و صفر تا صد کندل شناسی و عکس الگوهای کندل استیک خواهم پرداخت.

نمودار شمعی یا کندل استیک چیست؟

نمودار شمعی یا کندل استیک (candlestick chart) یکی از نمودارهای مالی مهم است که حرکت قیمت یک رمز ارز را در بازه زمانی مشخص نشان می‌دهد. این نمودار دارای تعدادی شمع که هر کدام نمایانگر واحد یکسانی از زمان است، می‌باشد. واحد زمانی این نمودار برپایه انتخاب ترسیم‌کنندگان نمودار تفاوت دارد و می‌تواند از یک ثانیه تا یکسال را شامل گردد.

معامله‌گرها در بازارهای مالی با کمک نمودار شمعی به بررسی احتمال حرکت قیمت در جهات مختلف پرداخته و براساس نتیجه این تحلیل‌ها، تصمیمات خود را اتخاذ می‌نمایند. در واقع تحلیل نمودار شمعی ارز دیجیتال یا کندل استیک، اطلاعات دقیقی از حرکات کنونی و گذشته رمز ارزها نشان می‌دهد؛

و از همین‌رو معامله‌گران و تحلیل‌گران بازار این نمودار را به دیگر نمودارها ترجیح می‌دهند.

شمع یا کندل در نمودار شمعی

شمع یا کندل چیست؟

در ترسیم نمودار کندل استیک، در هر بازه خاصی از زمان که تصمیم به نمایش آن را دارید، نیاز به مجموعه‌ای از مقادیر قیمتی است. با مشاهده عکس الگوهای کندل استیک، به بخش‌های توخالی یا پر شده شمع بدنه یا Body می‌گویند. خطوط نازک در قسمت بالا و پایین بدنه کندل استیک بیانگر محدوده کمترین و بیشترین قیمت می‌باشد و با نام سایه شناخته می‌شود.

قیمت باز شدن یا Open

بسته به حرکت بالاتر یا پایین‌تر قیمت یک دارایی در طول هر بازه زمانی، بالا یا پایین بدنه کندل نشان دهنده قیمت باز شدن یا Open است. درصورتی که روند قیمت صعودی باشد و کندل بالاتر از قیمت Open بسته گردد، قیمت Open کندل در پایین بدنه نشان داده می‌شود و کندل در بالا بسته خواهد شد.

حال اگر روند قیمت نزولی باشد و کندل در پایین‌تر از Open بسته گردد، Open به عنوان بالای شمع و بسته شدن در قسمت پایین آن نمایان خواهد شد.

حداکثر قیمت

High قیمت هر دارایی در بازه زمانی مشخص با دم یا سایه بالایی بدنه کندل نمایان می‌شود. اگر قیمت باز شدن و بسته شدن کندل معادل حداکثر قیمت باشد، هیچ سایه بالایی وجود ندارد.

حداقل قیمت

Low قیمت در هر بازه زمانی به شکل دم در زیر بدنه یا سایه پایین نمایش داده می‌شود. درصورتی که نقطه باز شدن یا بسته شدن کندل معادل حداقل قیمت باشد، هیچ سایه‌ای وجود ندارد.

قیمت بستن شدن یا close

وقتی دوره زمانی کندل به پایان می‌رسد، آخرین قیمت، قیمت close یا بسته شدن است. در این حالت شمع تکمیل شده و شمع تازه‌ای شکل می‌گیرند. قیمت بسته شدن، آخرین قیمت معامله شده در طول شمع است که در بالای بدنه یک کندل سبز و یا در پایین بدنه یک کندل قرمز مشخص می‌باشد.

در صورتی که ارزش یک دارایی در بازه زمانی مشخص از قیمت اولیه خود بالاتر رود، کندل بالاتر از قیمت Open بسته می‌شود و یک شمع توخالی یا سبز رنگ بوجود می‌آید. در این شمع پایین بدنه نمایانگر قیمت Open و بالا بدنه نشان دهنده قیمت close است.

درصورتی که قیمت دارایی کمتر از قیمت اولیه بسته شود، شمعی قرمز یا سیاه شکل می‌گیرد که بالای بدنه قیمت Open و پایین بدنه قیمت close آن کندل می‌باشد.

یک کندل درحال شکل‌گیری در کندل استیک، به صورت مداوم طی حرکات قیمت تغییر خواهد کرد. قیمت Open تا هنگامی که کندل تکمیل گردد، ثابت خواهد ماند و قیمت‌های بالا و پایین تغییر می‌کند. رنگ کندل نیز احتمال دارد در حین تشکیل آن از سبز به قرمز تغییر کند. برای نمونه اگر قیمت کنونی بالاتر از قیمت Open بود اما بعد از آن به زیر آن برسد، رنگ کندل از سبز به قرمز تغییر خواهد یافت.

جهت قیمت

بررسی جهت حرکت قیمت در طول بازه زمانی از طریق رنگ و موقعیت کندل‌ها قابل تشخیص است.

حدود قیمت

فاصله میان حداکثر و حداقل قیمت کندل محدوده‌ای است که قیمت در طی بازه زمانی حرکت می‌کند. محاسبه محدوده هر کندل براساس کم کردن قیمت پایین از قیمت بالا انجام می‌شود.

اجزای تشکیل دهنده کندل ها در نمودار شمعی

اجزای تشکیل دهنده کندل ها در نمودار شمعی

کندل‌ها یا شمع‌ها در نمودار شمعی دارای دو بخش بدنه و سایه است که در ادامه تحلیل نمودار شمعی ارز دیجیتال یا تحلیل کندل استیک به توضیح آن خواهم پرداخت:

بدنه کندل (Candle Body) در نمودار شمعی

بدنه کندل  (Candle Body) در کندل استیک

بدنه کندل (Candle Body) در کندل استیک نشان دهنده قیمت آغازین و پایانی رمز ارز مورد نظر در بازه زمانی خاص است. همچنین مکان قرارگیری قیمت آغاز و پایان نیز به نزولی یا صعودی بودن قیمت آن رمز ارز بستگی خواهد داشت.

با صعودی بودن بازار قیمت پایانی بالاتر از قیمت آغازین خواهد بود و درصورت نزولی بودن بازار، قیمت پایانی نسبت به قیمت آغازین پایین‌تر است. فاصله میان قیمت آغازین و پایانی موجب تشکیل بدنه کندل شده است. بدنه هر شمع دارای دو رنگ قرمز و سبز است که سبز بودن آن نمایانگر افزایش قیمت و قرمز بودن آن نشان دهنده کاهش قیمت می‌باشد. بدنه شمع در واقع نشان دهنده قیمت باز و بسته شدن ارز دیجیتال است.

سایه کندل (Candle Wick) در کندل استیک

سایه کندل (Candle Wick)

هر کندل دارای دو سایه یا Candle Wick یا Shadow است. البته ممکن است برخی کندل‌ها تنها دارای یک سایه و یا حتی بدون سایه باشند. سایه کندل نشان دهنده حداقل و حداکثر قیمتی است که دارایی مدنظر در آن بازه زمانی به آن دست پیدا کرده است.

از همین‌رو سایه بالای شمع نمایانگر بیشترین قیمت و سایه پایین نیز نشان دهنده کمترین قیمت است. در هنگامی که سایه بالا یا پایین با قیمت آغازین یا پایانی یکسان باشد، کندل موردنظر احتمال دارد بدون سایه و یا دارای یک سایه باشد.

تاریخچه نمودار کندل استیک (candlestick)

تاریخچه نمودار کندل استیک (candlestick)

استفاده از نمودارها و تحلیل آن‌ها از قرن 17 توسط ژاپنی‌ها در تجارت برنج شروع شد. در سال 1850 برای اولین بار، کندل استیک یا نمودار شمعی بوسیله یک تاجر برنج ژاپنی به اسم هوما از شهر ساکاتا ایجاد شد. احتمالات حاکی از آن است که ایده‌های اولیه این شخص در طول سال‌های تجارت اصلاح شده باشد، تا در نهایت به کندل استیک شبیه آنچه امروزه بکار می‌رود، منحر شده است.

اما نموداری که امروزه به عنوان کندل استیک شناخته می‌شود، توسط چارلز داو (Charles Dow) در سال 1900 ایجاد گردید. طبیعتا نسخه اولیه ژاپنی با نسخه آمریکایی آن تفاوت دارد، با این حال از اصول یکسان و مشابهی پیروی می‌کردند. اصولی همانند:

امروزه استفاده از نمودار کندل استیک و تحلیل نمودار شمعی ارز دیجیتال برای دستیابی معامله‌گران به فرصت‌های بازار و سودیابی رواج دارد.

تحلیل نمودار شمعی ارز دیجیتال یا کندل استیک

تحلیل نمودار شمعی ارز دیجیتال یا کندل استیک

نمودار کندل استیک به سبب اطلاعات فراوانی که ارائه می‌دهد، با طراحی که تفسیر و خواندن آن را آسان می‌کند، همراه است. کندل استیک در مقابل نمودارهای میله‌ای سنتی کاربرد بیشتری دارند. بسیاری از معامله‌گران برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال و کاهش ریسک مالی خود از کندل استیک، الگوهای کلاسیک تحلیل تکنیکال و دیگر روش‌های تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند.

کندل شناسی فوق پیشرفته و تحلیل نمودار شمعی ارز دیجیتال به دلیل تفسیر ساده، شمای بصری جذابی از عملکرد قیمت را ارائه می‌دهد. رابطه میان قیمت باز و بسته شدن، داده‌هایی حیاتی برای معامله‌گران در پی خواهد داشت. معامله‌گر بدین وسیله قادر به بررسی خط روند قیمت خواهد بود.

در نمودار کندل استیک، اسیلاتور ابزاری است که با استفاده از آن می‌توان دقیق‌تر به تحلیل نمودار شمعی ارز دیجیتال پرداخت. این ابزارها از داده‌ها و اصلاعات کندل‌ها برای محاسبتشان بهره می‌گیرند.

سیگنال‌های بازگشتی و واگرایی‌های بدست آمده در اندیکاتور، امکان تایید توسط الگوهای کندل استیک را دارد. آنچه مسلم است اهمیت بیشتر این الگوها در نمودار کندل استیک برای معامله می‌باشد. البته اندیکاتورهایی مجزا نیز برای تشخیص الگوهای شمعی بکار رفته روی نمودار کندل استیک وجود دارند.

نمودار کندل استیک

نمودار شمعی یا کندل استیک در واقع نبرد میان خریداران یک بازار گاوی و فروشندگان یک بازار خرسی را در طی یک بازه زمانی مشخص به تصویر می‌کشد. با نزدیکی قیمت بسته شدن کندل به حداکثر قیمت (high)، بازار گاوی تشکیل شده و بالعکس با نزدیکی قیمت بسته شده به حداقل قیمت (low) بازار خرسی بوجود می‌آید.

در کندل استیک (candlestick)، شمع‌های سبز نمایانگر فشار خرید و کندل‌های قرمز نیز نشان دهنده فشار فروش می‌باشند. بلندتر بودن بدنه کندل نیز می‌تواند شدت فشار خرید یا فروش را نشان دهد. برعکس آن نیز کوتاهی بدنه کندل‌ها حاکی از حرکت اندک قیمت است و در نهایت می‌تواند تثیبیت را به تصویر کشیده باشد.

تقسیم معاملات بازار براساس نمودار شمعی یا کندل استیک

تقسیم معاملات بازار براساس نمودار شمعی یا کندل استیک

در حالت کلی براساس نمودار شمعی یا کندل استیک می‌توان معاملات بازار را به 6 دسته تقسیم نمود:

اما کندل‌ها در نمودار شمعی یا کندل استیک تنها نشان دهنده رابطه میان قیمت باز و بسته شدن شمع می‌باشد و تغییرات قیمتی میان open و close شمع را منعکس نمی‌کنند. high و low هر کندل غیر قابل انکار و واضح است؛ اما کندل‌ها نمی‌توانند مشخص کنند که کدام اول آمده است.

برای نمونه با مشاهده شمعی بلند و صعودی تصور بر این است که قیمت‌ها در اغلب مواقع افزایش یافته است. با این وجود قیمت در آن بازه می‌تواند دارای نوسانات بیشتری باشد. در واقع در تایم فریم‌های پایین تر می‌تواند صدها ترکیب بالقوه وجود داشته باشد که توانسته منجر به تشکیل یک کندل شود که از فعالیت معاملاتی گوناگونی ناشی شده باشد.

English فارسی Türkçe (Turkish)

فرهاد مقدم سلیمی

سلام. فرهاد مقدم سلیمی هستم. کار آفرین و علاقه مند به دنیای بلاک چین و هوش مصنوعی.

ارسال پاسخ