Skip to main content

English فارسی Türkçe (Turkish)

کیف پول ارز دیجیتال یا کریپتو ولت

کیف پول ارز دیجیتال (Crypto Wallet) ابزاری دیجیتالی برای مدیریت و ذخیره دارایی‌ها و تعامل با شبکه‌های بلاکچین است. ولت ارز دیجیتال نوعی کیف پول مجازی محسوب می‌شود که روی موبایل، تبلت، لپ تاب و … نصب می‌شود و امکان دسترسی به رمزارزهای دیجیتال را برای شما فراهم می‌سازد. درواقع اولین قدم برای فعالیت در بازار رمزارزها، نصب کیف پول ارز دیجیتال است. امن ترین کیف پول ارز دیجیتال وظیفه ذخیره‌سازی و محافظت از کوین‌ها و توکن‌های شما را برعهده دارد. همچنین با دانلود کیف پول ارز دیجیتال امکانات مختلف دیگری نیز برای مدیریت دارایی‌هایتان برای شما فراهم می‌شود.

انواع کیف پول ارز دیجیتال شامل کیف پول‌های گرم (Hot Wallet) و کیف پول‌های سرد (Cold Wallet) هستند که هر کدام شامل چند نوع بوده و مزایا و معایب خاص خود را دارند. فعالان بازار کریپتو باید انواع کریپتو والت‌ها و بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای اندروید، کیف پول دسکتاپ و … را بشناسند و برای ذخیره‌سازی دارایی‌هایشان امن‌ترین و بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای ایران را برگزینند. بدین منظور در این مطلب برای شما عزیزان در ادامه تعریف کریپتو ولت یا ولت کیف پول، مشخصات بهترین و امن ترین کیف پول ارز دیجیتال را ذکر می‌کنم.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

در ابتدا تازه‌واردان به دنیای کریپتو شاید با این پرسش روبرو شوند که ولت در ارز دیجیتال چیست؟ یا کاربرد کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ برای پاسخ به این پرسش می‌توان گفت ولت کریپتوکارنسی (Crypto Wallet)، یک ابزار دیجیتالی است که به شما امکان ایجاد آدرس‌های متعدد (شماره حساب) و نگهداری، دریافت و ارسال رمزارز را در شرایط امن می‌دهد. قبل از خرید بیت کوین شما باید یک ولت بیت کوین داشته باشید تا بتوانید آدرس آن را به فروشنده بیت کوین داده و از او بخواهید بیت کوین را به ولت شما ارسال نماید.

بعد از آن شما باید با مشاهده حساب ولت خود از دریافت آن در حسابتان مطمئن شوید و سپس می توانید آن را در ولت خود مدیریت و نگهداری یا حتی ارسال کنید. آدرس بیت کوین یک رشته 26 تا 35 کاراکتری متشکل از حروف بزرگ و کوچک و اعداد کاملا منحصربفرد است که به عنوان شماره حساب بیت کوین برای نگهداری، ارسال و دریافت بیت کوین استفاده می‌شود.

ولت ارز دیجیتال دارای یک آدرس است که کارکردی همانند حساب بانکی سنتی دارد. این آدرس شناسه‌ای الفبایی براساس کلیدهای خصوصی و عمومی می‌باشد. کریپتو ولت‌ها با کلید‌های عمومی و خصوصی امکان نگهداری، ارسال، دریافت، ذخیره و سهام‌گذاری را در والت‌هایی از نوع سخت افزار و یا اپلیکیشن نرم افزاری نظیر کیف پول ارز دیجیتال تراست ولت، متامسک و .. فراهم می‌کند.

به صورت عمده دو نوع والت کریپتو وجود دارد. Hot Wallet به والت‌هایی گفته می‌شود که به اینترنت متصل است. دسته دیگری از والت‌ها شامل Cold Wallet هستند که به اینترنت متصل نیستند. این انواع ولت ارز دیجیتال خود نیز شامل چند نوع هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهم نمود.

اجزای اصلی کریپتو ولت یا کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

ولت کیف پول واسطه‌ای میان شما و شبکه بلاکچین است که در قالب کدهایی رمزنگاری شده تراکنش‌ها و درخواست‌ها را به‌منظور بررسی توسط حسابرسان به شبکه ارسال می‌کند.

برای ارسال تراکنش تنها باید آدرس کیف پول طرف مقابل را همراه با مبلغ تراکنش وارد کرده و تراکنش را با کلید خصوصی خود امضا کنید. برای دریافت تراکنش نیز می‌بایست کلید عمومی یا آدرس کیف پول خود را برای طرف مقابل بفرستید تا او با طی مراحل گفته شده رمز ارز مدنظرتان را ارسال نماید. اما شاید بپرسید کلید عمومی و خصوصی چیست؟

کلید عمومی و خصوصی از اجزای مهم کریپتو والت به شمار می‌روند. این اجزا با استفاده از رمزنگاری نامتقارن به‌منظور اعتبارسنجی و ایمن نگه داشتن ارزهای دریافت و ارسال شده ساخته شده‌اند. رمزنگاری این کلیدها باعث ایجاد لایه امنیتی جدیدی برای تضمین غیرقابل هک شدن کیف پول می‌شود. در ادامه برای شما مفهوم این اجزای کیف پول ارز دیجیتال و عبارت بازیابی (Seed Phrase) را شرح می‌دهم:

والت آدرس (Wallet Address)

اغلب مردم فکر می‌کنند کلید عمومی درواقع همان آدرس عمومی کیف پول برای دریافت تراکنش‌هاست. اما در حقیقت، آدرس کیف پول (Wallet Address) هر شخص از کلید خصوصی و عمومی منحصربفردی تشکیل شده است. آدرس والت یک رشته تشکیل شده از اعداد و حروف است که حکم حساب بانکی سنتی را دارد. آدرس کیف پول شما، نشان دهنده محلی در بلاکچین است که دارایی‌هایتان در آنجا قرارگرفته است. شما از این طریق قادر به دریافت و ارسال رمزارز خواهید بود.

کلید عمومی (Public Key)

کدی است که این امکان را به شما می‌دهد که کریپتوکارنسی ها را بتوانید در کیف پول خود در والت آدرس دریافت کنید. کلید عمومی از نظر ریاضی لینکی است به آدرس والت که ظاهر آن با آدرس والت متفاوت است. کلید عمومی در کریپتو والت‌ها جهت اشتراک‌گذاری با دیگر افراد و دریافت رمزارز تولید و رمزنگاری می‌گردد. اما به‌منظور اثبات مالکیت دارایی‌ها و دسترسی به تراکنش‌ها شما نیاز به کلید خصوصی هم خواهید داشت.

کلید خصوصی (Private Key)

نوعی کد شامل یک رشته اعداد و حروف محرمانه است که همراه با کلید عمومی حفظ امنیت کیف پول را تضمین می‌کند. این کلید همانند پسورد حساب بانکی بوده و تنها به کمک آن شما می‌توانید مالکیتتان را ثابت کنید و دارایی‌های دیجیتالی خود را مدیریت نمایید.

هر شخصی که کلید خصوصی والتی را داشته باشد صاحت آن والت است. این موضوع همانند آن است که شخصی با داشتن پسورد حساب بانکی می‌تواند صاحب حساب بانکی محسوب شود. با این تفاوت که در صورتی که پولی از حساب بانکی شما دزدیده شود، امکان پیگیری دارد. اما اگر پولی از حساب بیت کوین شما دزدیده شود و شخصی بتواند به کلید خصوصی شما به هر طریقی دسترسی پیدا کند، دارایی شما دیگر قابل بازگشت و پیگیری نیست. از این‌رو باید در نگهداری از کلید خصوصی کوشا باشید.

عبارت بازیابی (Seed Phrase)

عبارت بازیابی یا Seed Phrase فهرستی از کلمات در کیف پول است که اطلاعات ضروری به‌منظور بازیابی حساب شما را در کریپتو والت ذخیره می‌کند. Seed Phrase معمولا به صورت خودکار بعد از ثبت نام در فرآیند ایجاد حساب تولید می‌گردد. لازم به توجه است کلمات بازیابی را باید به همان ترتیب نمایش داده شده در مکانی امن نگهداری کنید.

درصورتی که والت دیجیتال شما به سبب باگ‌های نرم افزاری و یا سخت افزاری دچار مشکل شود، با در دست داشتن این عبارت قادر به بازیابی مجدد حساب رمزارزی خود خواهید بود. دقت کنید عبارت بازیابی فقط برای حساب‌های ساخته شده در بستر بلاکچین بکار می‌رود و تنها روش دسترسی به کیف پول ارز دیجیتال در هنگام فراموشی رمز عبور می‌باشد.

روش کارکرد کریپتو والت چیست؟

در حساب‌های بانکی؛ پول و یا معادل ارزش آن در مکانی ایمن نگهداری می‌گردد. اما در کریپتو والت‌ها، کلیدهای رمزنگاری شده خصوصی و عمومی نگهداری خواهند شد. درواقع ارزهای دیجیتال را نمی‌توان به صورت فیزیکی در کریپتو والت نگهداری نمود. زیرا این قبیل دارایی‌ها وجود فیزیکی ندارند.

آدرس کیف پول ارز دیجیتال همانند شماره حساب بانکی بوده و ایرادی ندارد اگر در اختیار فرد دیگری قرار گیرد؛ چراکه دیگران برای انتقال و ارسال وجه به آن نیاز دارند. در دنیای کریپتوکارنسی درصورتی که فردی بخواهد ارز دیجیتالی را برای شما ارسال کند، شما می‌توانید آدرس کیف پولتان را به او بدهید و رمزارز خود را دریافت نمایید.

همانند حساب‌های بانکی هیچ دو آدرس کیف پول مشابهی وجود ندارد. از این رو هیچ فردی غیر از خود شما امکان دریافت پولتان را نخواهد داشت. همچنین شما برای ایجاد آدرس‌های کیف پول محدودیتی ندارید. برای نمونه آدرس پایین یکی از آدرس‌های کیف پول ارز دیجیتال بیت کوین است که تصور می‌شود متعلق به ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین باشد:

1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa

باتوجه به اینکه اغلب تراکنش‌ها به طور شفاف انجام می‌گیرند، مقدار پول درون والت و یا تراکنش‌های انجام شده در گذشته توسط مالک آن قابل رویت است. البته لازم به ذکر است که آدرس کریپتو ولت، نشان دهنده هویت واقعی صاحب خود نیست.

کیف پول حضانتی (Custodial) و غیرحضانتی (Non-Custodial)

در یک دسته‌بندی کلی از انواع کیف پول ارز دیجیتال (Crypto Wallet) می‌توان به نوع حضانتی (Custodial) و غیرحضانتی (Non-Custodial) اشاره کرد. در کیف پول حضانتی، یک شخص ثالث نظیر صرافی ارز دیجیتال، وظیفه نگهداری از کلیدهای خصوصی کاربران را دارد و از آن‌ها جهت امضای تراکنش‌های مالک استفاده می‌کند. این نوع کریپتو والت‌ها برای آن دست از افرادی که نگرانی زیادی برای دارایی‌های خود نداشته و مشکلی نیز با نظارت شخص ثالث بر والتشان ندارند، مناسب است. با این حال به سبب احتمال خطراتی نظیر هک شدن صرافی، استفاده از کیف پول‌های حضانتی (Custodial) توصیه نمی‌شود.

دسته دیگر کیف پول‌های غیرحضانتی (Non-Custodial) هستند که گزینه مناسبی برای کاربران حرفه‌ای کریپتوکارنسی به شمار می‌روند. در این نوع کریپتو والت‌، مدیریت کلیدهای خصوصی به صورت کامل برعهده‌ی کاربر است. کیف پول‌های غیرحضانتی که به آن‌ها والت خودحضانتی (Self-Custody) نیز می‌گویند، به نظارت شخص ثالث نیازی ندارند. با این وجود مالکان والت‌ها باید خود در مراقبت از کلیدهای خصوصی کوشا باشند؛ چراکه درصورت مفقودی این کلیدها، امکان دسترسی به دارایی‌هایشان برای همیشه از دست خواهد رفت.

انواع کیف پول ارز دیجیتال

انواع کیف پول ارز دیجیتال کدام است؟

برخی از انواع کریپتو والت‌ها به صورت رایگان در قالب نرم افزار و یا افزونه مرورگر روی کامپیوتر و یا موبایل امکان نصب دارند. برخی دیگر از آن‌ها نیز در قالب سخت افزار و به صورت دستگاه‌های فیزیکی کوچکی همانند فلش مموری در بازار وجود دارند. درحالت کلی کیف پول ارز دیجیتال به دو نوع اصلی کیف پول سرد (Cold Wallet) و کیف پول گرم (Hot Wallet) تقسیم می‌گردد. در ادامه به توضیح هر کدام از این انواع کریپتو ولت‌ها خواهیم پرداخت:

کیف پول گرم (Hot Wallet)

کیف پول گرم یا هات والت‌ها، به کیف پول‌هایی گفته می‌شوند که به اینترنت متصل می‌باشند. این والت‌ها امکاناتی نظیر ارسال، دریافت، ذخیره، مشاهده حجم توکن‌ها و مدیریت دارایی را برای کاربران فراهم آورده‌اند. والت‌های گرم توسط دستگاه‌های متصل به اینترنت همچون تبلت، موبایل و لب تاب امکان دسترس برای کاربران دارند. با توجه به کارکرد آسان کیف پول گرم (Hot Wallet)، این والت‌ها برای کاربران مبتدی و تمامی کاربران حوزه ارز دیجیتال مناسب است.

کیف پول ارز دیجیتال گرم امکان ذخیره‌سازی کلیدهای خصوصی رمزارزهای شما را بعد از خرید و استخراج بیت کوین و … دارد. همچنین شما جهت انجام تراکنش با این کیف پول ارز دیجیتال نیاز به کلیدهای خصوصی خود دارید. البته لازم به ذکر است در کیف پول ارز دیجیتال حضانتی شخص ثالث به جای شما، با استفاده از کلید خصوصی‌تان تراکنش را امضا می‌نماید. بدین ترتیب کریپتو والت‌ گرم به عنوان رابطی میان شما و بلاکچین، اقدام به ثبت تراکنش‌ها در دفتر کل توزیع شده می‌کند.

انواع کیف پول گرم (Hot Wallet)

 • کیف پول تحت وب (Web Wallet)
 • کیف پول نرم‌ افزاری (Software Wallet)
 • کیف پول موبایل (Mobile Wallet)
 • کیف پول دسکتاپ (Desktop Wallet)

مزایای کیف پول ارز دیجیتال گرم

در زیر به برخی از مزایای این دست از کریپتو والت‌ها اشاره می‌کنیم:

 • کاربری ساده
 • انجام تراکنش بدون نیاز به انتقال از محیط آنلاین به آفلاین
 • متصل به اینترنت و آنلاین
 • دسترسی همیشگی
 • امکان نصب کریپتو والت‌ روی سیستم‌های مختلف
 • استفاده رایگان

معایب کیف پول گرم

علاوه‌بر مزایای این کیف پول ارز دیجیتال معایبی نیز دارد که در زیر به آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • در معرض هک به دلیل اتصال به اینترنت
 • ذخیره رمزعبور و کلیدهای خصوصی در مرورگر اینترنت کاربران و احتمال دسترسی سارقین به آن‌ها
 • از دست رفتن دارایی درصورت توقف خدمات توسط سیستم ارائه دهنده کیف پول

کیف پول سرد (Cold Wallets)

انواع کیف پول ارز دیجیتال سرد (Cold Wallets) برخلاف والت‌های گرم به اینترنت متصل نیستند. باتوجه به اینکه تنها روش اتصال به بلاکچین توسط اینترنت است، یک والت سرد دارای امنیت بالایی می‌باشد. در نتیجه کمتر در معرض حملات سایبری و هک قرار می‌گیرد. از این رو این دست از ولت‌های Cold Storage، کلیدهای عمومی شما را در فضای آفلاین ذخیره می‌کنند.

تراکنش‌های این کیف پول‌ها در ابتدا در فضای آنلاین شروع شده و سپس به فضای آفلاین انتقال میابند و در انتها مجددا به فضای آنلاین بازمی‌گردند. انوع کیف پول سرد (Cold Wallets) پیچیدگی‌های فنی بیشتری دارند و از همین رو گزینه خوبی برای کاربران حرفه‌ای به شمار می‌روند.

انواع کیف پول سرد (Cold Wallet)

 • کیف پول کاغذی (Paper Wallet)
 • کیف پول سخت افزاری (Hardware Wallet)
 • کیف پول صوتی (Sound Wallet)

مزایای کیف پول سرد

مزایای این دست از کیف پول ارز دیجیتال شامل موارد زیر است:

 • امنیت بالا
 • ظرفیت ذخیره‌سازی بالا
 • امکان ذخیره‌سازی وجوه کاربران به صورت سرد در بسیاری از صرافی‌های معتبر دنیا
 • دارای لایه‌های اضافی امنیتی

معایب کیف پول سرد

معایب والت‌های سرد یا Cold Wallets عبارتند از:

 • نسبتا گران
 • نیاز به پرداخت هزینه اولیه
 • دشواری خرید و فروش ارز دیجیتال
 • پشتیبانی از ارزهای دیجیتال محدود

تفاوت کیف پول ارز دیجیتال گرم و سرد

کیف پول سرد (Cold Wallets) نوعی کیف پول غیرحضانتی به شمار می‌رود که تنها کاربر امکان دسترسی و کنترل رمزارزها، کلید خصوصی و عمومی را دارد. اما کیف پول گرم نوعی کیف پول حضانتی محسوب می‌گردد که علاوه بر کاربر، به نمایندگی از او سروری نیز اقدام به نگهداری از کلید خصوصی می‌کند. علاوه‌براین یکی دیگر از مهم‌ترین تفاوت‌های این دو کریپتو والت‌ها آن است که کیف پول گرم متصل به اینترنت است. اما کیف پول سرد را می‌توان به صورت آفلاین بکار برد و از این رو امن ترین کیف پول ارز دیجیتال به شمار می‌رود.

با اینکه والت‌های سرد امنیت بالایی دارند اما استفاده و انجام تراکنش‌ها بواسطه این کیف پول زمان‌بر است. از این رو زیاد برای استفاده روزمره گزینه مناسبی نیستند. والت‌ گرم به عنوان بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای اندروید، فرآیند راه‌اندازی آسان و کارکردی راحت و سریعی دارد. از همین رو این کیف پول یکی از رایج‌ترین و متداول‌ترین نوع معرفی می‌گردد. کیف پول‌های گرم به صورت مداوم به اینترنت وصل هستند و از همین رو در معرض خطرات امنیتی و ریسک مالی هستند. توصیه می‌شود برای مدت طولانی مقادیر زیاد ارز دیجیتال را در این والت‌های گرم نگهداری نکنید.

بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای ایران

چگونه بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای ایران را انتخاب کنیم؟

هرگز نمی‌توان به این پرسش که بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای ایران و سایر کاربران کدام است پاسخی قطعی داد. استفاده و نصب کیف پول ارز دیجیتال به نوع استفاده شما از کیف پول بستگی دارد. برای نمونه بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای اندروید جهت معاملات روزانه، کیف پول‌های تحت وب هستند. زیرا امکان دسترسی سریعتری را به دارایی‌های ممکن می‌سازند. البته در انتخاب بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای ایران باید به گزینه‌های امنیتی آن نیز توجه زیادی کنید.

از طرفی اگر برای مدت زمان طولانی قصد سرمایه‌گذاری روی مقادیر زیادی پول را دارید، کیف پول‌های سخت افزاری امن ترین کیف پول ارز دیجیتال برای شماست. این به دلیل ذخیره دارایی‌ها به صورت آفلاین است که درجه بالاتری از امنیت را ممکن می‌سازد. بنابراین برای انتخاب بهترین کریپتو ولت باید به نوع فعالیتتان در بازار کریپتو توجه کنید.

نکات مهم در انتخاب بهترین و امن ترین کیف پول ارز دیجیتال

یک والت ارز دیجیتال مناسب، علاوه‌بر ذخیره رمزارزها باید قابلیت ادغام با برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) را نیز داشته باشد. همچنین باید بتواند از توکن‌های غیرمثلی NFT هم پشتیبانی کند. البته باید به این نکته توجه کنید که یک والت کریپتو امکان ذخیره رمزارزها را در خود ندارد؛ بلکه دارایی‌های شما بر بستر بلاکچین ذخیره هستند. ازاین رو والت کریپتو دسترسی به دارایی‌های موجود در زنجیره‌های بلوکی را برای شما فراهم می‌کند تا امکان مدیریت ارزهای دیجیتال خود را داشته باشید. در حالت کلی برای انتخاب بهترین والت کریپتو بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

امنیت

یکی از مهم‌ترین موارد در انتخاب کیف پول رمزارز امنیت است. محل ذخیره دارایی‌های رمزارزی شما باید از هر نظر ایمن باشد و تاجای ممکن در مقابل حملات سایبری و هکرها در امان بماند. همچنین می‌توانید راجع به انواع کیف پول تحقیق کنید و براساس نظرات کاربران امن ترین کیف پول ارز دیجیتال را انتخاب نمایید.

ارزهای دیجیتال

برخی از انواع کریپتو والت‌ها طیف وسیعی از ارزهای دیجیتال را ارائه می‌کنند. درحالیکه برخی دیگر از ولت ارز دیجیتال محدودتر می‌باشند. درصورتی که به صورت مداوم درحال مبادله رمزارز با یکدیگر هستید و به تنوع در سبدگردانی ارز دیجیتال اهمیت می‌دهید، باید کیف پول مناسبی که از انواع رمزارزها پشتیبانی می‌کند استفاده کنید.

کارمزد

نحوه دریافت کارمزد در انواع کریپتو والت‌ها متفاوت است. برخی از آن‌ها کامزد بیشتری را از کاربران دریافت می‌کنند و برخی دیگر کمتر. اما باید توجه شود با اینکه برخی والت‌ها کارمزد کمی دارند اما سرعت انجام معامله در آن‌ها کم است. از این رو بسته به نیازتان باید بهترین کریپتو والت را با کارمزد مناسب برگزینید.

دسترسی

درصورتی که از لب تاب و دسکتاپ خود استفاده زیادی دارید، کیف پول دسکتاپ بهترین گزینه برای شماست. اما اگر می‌خواهید علاوه بر دسکتاپ، در مرورگر و گوشی همراهتان نیز به والت دسترسی داشته باشید، باید کیف پولی را انتخاب کنید که دارای نسخه‌های گوناگون برای موبایل، دسکتاپ و .. باشد.

پشتیبانی مشتری

برخی از شرکت‌ها در خدماتشان، پشتیبانی شبانه روزی ارائه داد‌ه‌اند. این موضوع باتوجه به احتمال ایجاد مشکل در کیف پول در هر لحظه، می‌تواند مزیت مهمی باشد.

بله. اغلب کریپتو والت‌ها برای افزایش امنیت خود دارای تکنولوژی رمزنگاری هستند. اما شما نیز می‌توانید با درنظر گرفتن برخی تدابیر امنیتی همانند جلوگیری از اشتراک‌گذاری داده‌های حساس و نگهداری کلیدهای خصوصی در فضای امن و .. امنیت آن را بیشتر کنید

برای ذخایر مقادیر اندک یا ترید روزانه، استفاده از کیف پول‌های آنلاین گزینه بهتری است. اما اگر به دنبال والتی برای ذخیره مبالغ کلان برای بلندمدت و ذخیره ارزش هستید، استفاده از کیف پول‌های سخت افزاری به شما توصیه می‌شود.

خیر. هر کیف پول معمولا برای یک یا چند نوع رمزارز مناسب است. از این رو پیش از انتخاب بهترین کیف پول ارز دیجیتال؛ حتما نسبت به پشتیبانی والت از رمزارز موردنظرتان اطمینان حاصل نمایید.

English فارسی Türkçe (Turkish)

فرهاد مقدم سلیمی

سلام. فرهاد مقدم سلیمی هستم. کار آفرین و علاقه مند به دنیای بلاک چین و هوش مصنوعی.

ارسال پاسخ