فرهاد اکسچنج

بسیاری از افراد بیت کوین را یک حباب می  دانند و باعث ترس و شک می شوند. آن ها تصور میکنند قیمت بالای بیت کوین به علت جادو های قریب الوقوع است اما این انتقاد آن ها فراتر از شک و تردید است. به نظر می رسد آنان از ارز های کریپتو نفرت دارند. به هرحال بسیاری از این متخصصان شبکه بیت کوین را درک نمی کنند و حتی از اقتصاد هم چیزی نمی فهمند.

برای کسانی که حباب را نمی شناسند باید بگوییم  که وقتی قیمت یک ارز بالا می رود افرادی ادعا میکنند که یک “حقیقت دروغین” در مورد این ارز وجود دارد و به همین علت فروش گسترده آن را پیش بینی میکنند.

اخبار روز ارز دیجیتال

مردم در مورد بیت کوین اطلاعات دقیقی ندارند

افرادی مانند “پیتر شیف” معمولا این نظر رو دارند که بیت کوین حباب است و بقیه نظرات را اشتباه می دانند. آن ها فقط این ادعا را دارند اما به نظر می رسد اصلا نمی دانند که بیت کوین چگونه کار میکند. ممکن است هر کسی این تیتر را زیاد در اینترنت دیده باشد: “تحلیلگران هشدار می دهند بیت کوین یک حقیقت دروغین است.”

در اخرین تریبون شیکاگو صحبت در مورد مقاله ای با عنوان ” چرا سرمایه گذاران باید با بیت کوین محتاطانه رفتار کنند؟” منتشر شد. نویسنده این مطلب، Gail MarksJarvis، رونق بیت کوین را به حباب های دیگر در طول تاریخ تشبیه کرد:

“آیا قیمت مسکن در سال ۲۰۰۸ را به خاطر دارید؟ا فرادی که این خانه ها را خریده بودند تصور میکردند مسکن ها افزایش قیمت قابل توجهی داشته باشند اما با ۳۰ درصد کاهش قیمت مواجه شدند. یا حتی حباب سهام در اوایل سال ۲۰۰۰ میلادی. تا قبل از شکسته شدن اولین حباب، در دهه ۱۹۹۰ معدود افرادی پیشگام در استفاده از اینترنت بودند،و تصور میکردند که هیچ پایانی برای سودهای سهام آنان نیست.”

قصد وی از بیان این مطالب این بود که بگوید بیت کوین با ارزهای دیگر تفاوت قابل توجهی ندارد. او میگوید بیت کوین یک حباب است که هر لحظه امکان ترکیدن آن هست. هرچند تمام مقایسه هایی که وی انجام داده اشتباه است، اما بیت کوین را با هیچ یک از موارد گفته شده نمیتوان مقایسه کرد.

بیت کوین متفاوت است

بیت کوین خاص است. مثل یک کمپانی نیست که سودش را از دست بدهد و ورشکست شود. بیت کوین کلاهبرداری املاک نیست که ناشی از دولت ها و بانک ها باشد. ماهیت بیت کوین متفاوت است.

علت افزایش قیمت بیت کوین دروغ های بازاری نیست. چون یک اختراع مالی جدید است ارزش آن در حال افزایش یافتن است. پیشرفت میکند چون اکثر افراد آن را پذیرفته اند. مسئله را نباید با حباب براساس حقیقت دروغین اشتباه گرفت. با توجه به تاثیرگذاری شبکه، هر چه تعداد افراد بیشتری از آن استفاده کنند قیمت آن بالاتر خواهد رفت.

فرهاد اکسچنج را بهتر بشناسید!

چرا بیت کوین یک حباب نیست؟

بر پایه اقتصاد

بیت کوین برپایه اقتصاد رشد می کند. با توجه به این که عرضه بیت کوین محدود است، به همین علت بیت کوین یک ارز نادر است. وقتی چیزی کمیاب باشد و درخواست ها برای آن افزایش یابد با افزایش قیمت همراه خواهد بود. وقتی اثر اقتصادی و شبکه ترکیب می شوند ارزش این ارز زیاد می گردد.

حباب ها و شکست های تکنولوژی

با این وجود هیچ تضمینی نیست که بیت کوین همیشه یک ارز موفق باشد. اگر اتفاقی بیفتد و بیت کوین تحت تاثیر آن قرار گیرد  این روند تغییر می کند. اگر اینگونه اتفاقات به طور دائمی بیفتد مردم نسبت به بیت کوین اعتمادشان را از دست داده و قیمت بیت کوین سقوط میکند. اما این کاهش قیمت به دلیل حباب نیست. این کاهش قیمت در اثر یک شکست تکنولوژیکی یا اجتمائی است نه شکست بازار.

وبلاگ ما را دنبال کنید.

من با این صحبت ها قصد ترساندن شما را ندارم فقط میخواستم بگویم حتی بیت کوین هم ارزی حساس به اتفاقات است و احتمال سقوط آن نیز هست. اما این ارتباطی با حباب ندارد. اینگونه اتفاقات به این علت است که جامعه نتوانسته بیت کوین را در جامعه پایدار سازد.

نویسنده: فرهاد مقدم سلیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *