فرهاد اکسچنج

در مقاله قبلی در رابطه با نمودار میله ای و نحوه کارکرد آن توضیحاتی ارائه دادیم. همچنین اشاره کردیم نمودار میله ای و شمعی از یک سری جهات با یکدیگر شباهت هایی دارند. آنچه در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است مقایسه این دو نمودار است.

نمودار میله ای چیست؟ قسمت اول

نمودارهای میله ای در مقابل نمودارهای شمعی!

نمودارهای میله ای بسیار شبیه به نمودارهای شمعی هستند. این دو نوع نمودار اطلاعات یکسانی را نشان می دهند اما به روش های مختلف.

نمودار میله ای از یک خط عمودی تشکیل شده است که دارای خطوط افقی کوچک در سمت چپ و راست است که قیمت باز و بسته شدن پوزیشن معاملاتی را نشان می دهند. نمودار شمعی نیز دارای یک خط عمودی است که بالاترین و پایین ترین قیمت دوره را نشان می دهد که این خط عمودی سایه یا فتیله نامیده می شود. اما تفاوت بین قیمت باز و بسته شدن پوزیشن معاملاتی را قسمتی به نام بدنه نشان می دهد. اگر قیمت بسته شدن پوزیشن پایین تر از قیمت باز شدن آن باشد، بدنه مشکی یا قرمز رنگ شده و سایه خواهد داشت و در صورت قرار گرفتن قیمت بسته شدن پوزیشن معاملاتی بالاتر از قیمت باز شدن آن، بدنه هر شمع سایه دار و سفید یا سبز رنگ خواهد بود. در حالی که این دو نمودار اطلاعات یکسانی ارائه می دهند، اما نگاه بصری دو نوع نمودار متفاوت است.

نمودار شمعی

فرهاد اکسچنج را بهتر بشناسید!

نمونه ای از نمودار میله ای!

تصویر زیر یک نمودار میله ای برای SPDR S&P 500 ETF است. در طول افت قیمت، میله ها معمولاً بلند تر می شوند و همین مسئله افزایش نوسانات را نشان می دهد. همچنین در روند نزولی قیمت با میله های قرمز رنگ در مقایسه با میله های سبز رنگ بیشتر هستند.

نمودار میله ای و شمعی

الگوهای کلیدی معاملات _ الگوهای نزولی! (نمودار شمعی قسمت سوم)

با افزایش قیمت، میله های سبز بیشتر از میله های قرمز هستند. این به تشخیص بصری روند کمک می کند. حتی اگر در طول روند صعودی یا روند نزولی هم میله های قرمز و هم سبز وجود داشته باشند، یکی از آن ها تعداد بیشتری دارد و بر نمودار مسلط است. برای اینکه قیمت در یک روند صعودی حرکت کند، میله های قیمتی سبز باید بیشتر باشند. اگر قیمت به طور متوسط ​​با ایجاد میله های قرمز بیشتر شروع به حرکت نزولی کند، قیمت در حال برگشت به عقب یا ایجاد روند معکوس است.

منبع آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *