فرهاد اکسچنج

معامله کالا به کالا و مفهوم MEDIUM OF EXCHANGE!

پیش تر نگاهی داشتیم به گزارش گلدمن ساکس راجع به بیت کوین. او به این نتیجه رسیده بود که وارد شدن به بازار بیت کوین برای سرمایه‌گذار ها مناسب نیست.سپس یک سری دلایل آورده بود.
اولین سوال این بود که آیا بیت کوین اصولاً می تواند به عنوان یک کارنسی یا ارز یا Asset class مطرح بشود یا نه؟ در اینجا پاسخ‌ها منفی بود. همچنین راجع به مسئله نوسان خیلی زیاد بیت کوین و راجع به فعالیت های غیرقانونی که روی شبکه بیت کوین انجام میشود صحبت‌هایی کرده است گلدمن ساکس به این نتیجه رسیده است که ورود سرمایه‌گذاران به بازار بیت کوین قابل توصیه نیست. جدای از این که این صحبت‌ها درست باشد یا نه اما نکات خیلی خوبی را در این صحبت دیدیم.

صرافی فرهاد اکسچنج را بهتر بشناسید!

اولین مسئله ای که گزارش بررسی کرده است این است که آیا ما می‌توانیم بیت کوین را به عنوان یک پول مورد قبول قرار بدهیم یا خیر؟
اولین مشخصه پول medium of exchage است. یک جامعه کوچک را تصور کنید هر شخص در این جامعه کوچک امکان انجام تمام کارها را ندارد.
یک نفر نمی تواند هم کشاورزی کند. هم نانوایی کند و هم لباس بدوزد.

خلاصه خودش نمی تواند تمام مایحتاج را به تنهایی تهیه کند به تبادل ارزش احتیاج دارد. مثلاً شخصی که کشاورز است و پیاز تولید می کند مقدار اضافه پیازش را می فروشد.
یک مقدارش را می فروشد سیب زمینی می گیرد. یک مقدارش را می فروشد لوبیا می گیرد. یک مقدار را می فروشد کفش می گیرد. یعنی تبادل ارزشی مورد نظر خود را با دادن یک کالا و گرفتن کالای دیگر انجام می‌دهد این را بهش میگویند معامله کالا به کالا.

معامله کالا به کالا و مفهوم MEDIUM OF EXCHANGE

معامله ی کالا به کالا معامله ی مستقیمی است که فروشنده کالای تولیدی خود را مستقیم به خریدار می دهد. در عوض کالای تولیدی خریدار را می گیرد.معامله ی کالا به کالا ضمن داشتن مشکل عدم تطابق نیازی سه عیب عمده ی دیگر نیز دارد:
۱. عدم تطابق مقیاسی
۲. عدم تطابق زمانی
۳. عدم تطابق مکانی

بلاکچین و تکنولوژی GPT ها

مشکلات عدیده ی تبادل پایاپای بشر را مجبور کرد که یک کالای ثالث و واسطه ای را وارد معاملات کند که هم مورد قبول خریدار باشد و هم فروشنده. این کالای واسطه ای medium of exchange یا وسیله ی مبادله نامیده می شود. کالایی که در یک جامعه به طور گسترده به عنوان وسیله ی مبادله استفاده شود “پول” نامیده می شود.

ما حتما در این مورد بحث خواهیم کرد که آیا این‌ مشخصه medium of exchange در مورد بیت کوین و دیگر کریپتو ها صدق می کند یا خیر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *