Skip to main content

فهرست مطلب

  18 دقیقه وقت می برد

English فارسی Türkçe (Turkish)

معاملات اسپات یا اسپات تریدینگ (Spot Trading)

معاملات اسپات یا اسپات تریدینگ (Spot Trading) که به عنوان معامله نقطه‌ای یا لحظه‌ای از آن یاد می‌شود، به خرید و فروش یک رمز ارز، کالا، سهام، اوراق قرضه و یا ابزار مالی جهت تحویل فوری در تاریخی معین گفته می‌شود. اغلب قراردادهای معاملات اسپات یا معاملات نقدی به تحویل فیزیکی کالا، ارز و یا وسیله مربوط می‌شود.

اسپات تریدینگ در بازار اسپات (Spot) که به آن بازار نقدی نیز گفته می‌شود، به دو صورت مبتنی بر فرابورس (OTC) یا صرافی اتفاق میافتد. در معاملات اسپات ارز دیجیتال تنها امکان استفاده از دارایی‌های شخصی خود را دارید و قادر به استفاده از لوریج و اهرم‌گذاری و یا مارجین نخواهید بود. 

تفاوت اسپات و فیوچرز در زمان پرداخت آن‌هاست. از مزایای این معاملات می‌توان به ریسک مالی کمتر و تحویل آنی و فوری به صورت نقدی اشاره کرد.

در واقع معاملات اسپات یا معاملات فوری (بازارهای نقدی) یکی از راه‌های کسب درآمد در بازارهای مالی نظیر بازار ارز دیجیتال است. البته بازارهای نقدی تنها محدود به بازار ارز دیجیتال و معاملات اسپات در فارکس نیستند و شامل معاملات اسپات طلا، جفت ارزهای مختلف، کالاها، سهام شرکت‌ها و … نیز می‌شوند.

دارایی‌های معامله شده در معاملات اسپات به صورت آنی و با قیمت زمان خرید یا قیمت فعلی و لحظه‌ای (Spot Price) در اختیار خریدار دارایی قرار خواهد گرفت. هر معامله‌گری با هر میزان دارایی امکان انجام این معاملات را خواهد داشت. در ادامه این مطلب بنده قصد دارم بیشتر به مفهوم Spot Trading و بازار اسپات (Spot) در معامله ارز دیجیتال بپردازم.

معاملات اسپات چیست

معاملات اسپات چیست؟

در پاسخ به این پرسش برخی از دوستان که مفهوم Spot Trading چیست؟‌ باید بگویم در واقع Spot به معامله‌ای گفته می‌شود که تحویل کالای خریداری و یا فروخته شده در حین انجام معامله انجام گیرد. به عبارتی رکن اساسی معاملات اسپات، تحویل آنی و فوری کالای مورد معامله یا Medium of exchange است.

Tradingنیز به معنای ترید، معامله و مبادله کالاست. بنابراین معامله اسپات (Spot Trading) به خرید و فروش مستقیم دارایی‌ها با پرداخت هزینه آنی و تحویل فوری کالا به خریدار می‌گویند. این دست از معاملات تنها محدود به بازار اسپات (Spot) در معامله ارز دیجیتال نیست و در دیگر بازارهای مالی نظیر معاملات اسپات در فارکس، معاملات اسپات طلا و بورس نیز وجود دارد.

معاملات اسپات می‌تواند با به صورت مستقیم میان خریدار و فروشنده و یا در صرافی‌ها انجام گیرد. در این معاملات تنها امکان استفاده از دارایی شخصیتان را در ترید دارید و نمی‌توانید از اهرم یا مارجین در معاملات بهره بگیرید. صرافی‌های متمرکز با دریافت کارمزد از تریدرها شرایط را برای انجام این معاملات فراهم کرده‌اند. البته صرافی‌های مختلف نظیر صرافی‌های غیرمتمرکز ، متمرکز و بازارهایی مانند OTC امکان انجام این معاملات را دارند و تنها تفاوتشان در نحوه برقرار ارتباط میان خریدار و فروشنده و رابطشان با پلتفرم است.

انواع بازارهای مالی و رابطه آن‌ها با بازار اسپات

انواع بازارهای مالی و رابطه آن‌ها با بازار اسپات

قبل از آنکه به آموزش اسپات و معنی اسپات چیست بپردازم قصد دارم برای شما تفاوت بازارهای سنتی و بازارهای مالی را شرح دهم. واقعیت این است که در بازارهای سنتی هر فرد خدمات و یا کالایی را برای معامله عرضه می‌کند، اما در بازارهای مالی در عوض کالا یا جنس، اشخاص به داد و ستد ارزش‌های مبادله‌ای یا سهمی از ارزش مبادله‌ای یک کالا یا به عبارتی خود دارایی‌های مالی می‌پردازند.

بازار اسپات (Spot) محیطی است که کاربران در آن ابزارهای مالی را به صورت وجه نقد برای تحویل فوری معامله می‌کنند. در این بازار برای انجام معاملات، پرداخت پیش از دریافت دارایی انجام می‌گیرد. همین امر موجب شده به این بازارها، بازار یک طرفه گفته شود.

افراد در بازارهای یک طرفه تنها قادر به انجام معامله براساس پتانسیل رشد بازار و کسب سود نسبت به افزایش قیمت و صعود بازار هستند. این بدان معناست که مقدار معینی از یک دارایی را در قیمت مشخصی خریداری می‌نمایند. با رشد قیمت دارایی مسما سودی نیز حاصل می‌شود. متقابلا با افت قیمت نیز با توجه به حجم دارایی خریداری شده، ضرر می‌کنند. از همین‌رو با وجود نوسانات شدید قیمت رمز ارزها، ریسک مالی در بازار ارز دیجیتال با معاملات اسپات خیلی کمتر است.

منظور از بازار اسپات (Spot) چیست

منظور از بازار اسپات (Spot) چیست؟

اسپات مارکت یا بازار اسپات به عنوان یک بازار مالی آزاد برای عموم به شمار می‌رود که در آن به صورت فوری و آنی ترید دارایی‌ها انجام می‌گیرد. در این نوع بازار، خریداران با واسط های تبادل یا پول فیات به خرید یک دارایی اقدام می‌کنند.

تحویل دارایی خریداری شده نیز معمولا فوری است، البته به خود دارایی تحت معامله بستگی خواهد داشت. این بازارها به دلیل پرداخت هزینه قبل از تحویل دارایی بوسیله خریداران به بازارهای نقدی (Cash Market) نیز معروفند. اسپات مارکت‌ها دارای اشکال گوناگونی هستند و عموما تسهیل معاملات وظیفه اشخاص ثالث معروف به بورس یا صرافی یا اکسچنج (Exchange) می‌باشد. شما همچنین امکان انجام این معاملات را به صورت فرابورس (OTC) نیز خواهید داشت.

امروزه برای انواع کلاس دارایی‌ها نظیر سهام، اوراق قرضه، ارز دیجیتال، کالا، فارکس و … بازار نقدی وجود دارد. بازارهای بورس سهام نیویورک (NYSE) و نزدک (NASDAQ) از جمله بازارهای اسپات معروف هستند.

بورس‌های متمرکز مخصوص اسپات تریدینگ Spot Trading تسهیل‌کننده امنیت، مسائل قانونی، حضانت و … با هدف آسان نمودن معاملات هستند و در ازای ارائه خدمات کارمزد دریافت می‌کنند. از طرفی صرافی‌های غیرمتمرکز نیز از قراردادهای هوشمند بلاکچینی برای ارائه خدمات مشابه استفاده می‌کنند. 

تمامی صرافی‌های ارز دیجیتال ایران نیز جزوی از بازار اسپات هستند.

قیمت اسپات (Spot Price)

قیمت اسپات (Spot Price) چیست؟

قیمت اسپات یا قیمت نقطه‌ای، قیمت فعلی برای خرید و تحویل فوری یک کالای خاص می‌باشد. این قیمت لحظه‌ای خرید با پر شدن سفارش خریداران و فروشندگان به صورت مداوم درحال تغییر و بروزرسانی است. در واقع قیمت نقطه‌ای یا Spot Price براساس میزان عرضه و تقاضای بازار حاصل می‌شود. این قیمت امکان دارد بالاتر و یا کمتر از ارزش ذاتی یک ارز باشد.

از این‌رو نرخ مبادله‌ای که معاملات اسپات باتوجه به آن انجام می‌گیرد، با قیمت لحظه‌ای ارزهای دیجیتال معامله شده برابر خواهد بود. قیمت‌های در بازارهای مشتقه نظیر معاملات آتی هم به صورتی اجتناب‌پذیر براساس همین ارزهای مشخص می‌شود؛ زیرا تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان کالا ابتدا اقدام به شرکت در بازار معاملات نقدی می‌کنند.

برای مثال درصورتی که شما در همین لحظه قصد خرید بیت کوین را با Spot Trading داشته باشید، قیمت بیت کوین 13 دلار است، اما در لحظه‌ای دیگر ممکن است این مقدار ثابت باشد یا کم و زیاد گردد.

معاملات اسپات ارز دیجیتال

معاملات اسپات ارز دیجیتال چیست؟

در بازار ارزهای دیجیتال نیز امکان انجام اسپات تریدینگ وجود دارد و شیوه آن نیز همانند دیگر بازارهای مالی است. در بازار اسپات (Spot) در معامله ارز دیجیتال، سرمایه‌گذار یا تریدر رمز ارز مدنظر خود را خریده و منتظر افزایش قیمت آن می‌ماند.

سپس آن ارز دیجیتال را در بازار اسپات به فروش می‌رساند و طی آن سود کسب می‌کند. به دلیل آنکه ساختار و ساز و کار بازار اسپات همانند خرید و فروش معمولی است، معمولا اولین قدم برای ورود به بازارهای مالی توسط بازار اسپات صورت می‌گیرد.

در این معاملات تنها با سرمایه و دارایی شخصی امکان انجام معامله و فعالیت در بازار اسپات را خواهید داشت و نیازی به معاملات اهرم دار یا آموزش معاملات مارجین در بایننس یا هر صرافی دیگری ندارید. بنابراین تفاوت اسپات و فیوچرز و حتی مارجین در ریسک کمتر معاملات اسپات است.

روش استفاده از معاملات اسپات در ارز دیجیتال

استفاده از یک صرافی متمرکز (CEX) یا غیرمتمرکز (DEX)، راحت‌ترین روش برای شرکت در معاملات اسپات است. صرافی‌های متمرکز (CEX) معمولا تجربه ساده‌تری را در مقایسه با DEX ارائه داده و استفاده از آن‌ها برای تازه‌کاران جذاب‌تر بنظر می‌رسد. این معاملات به کاربران این اجازه را می‌دهد تا امکان خرید ارزهای رمزنگاری شده را نظیر بیت کوین یا اتریوم با ارزهای محلی را داشته باشند.

برای شروع کار در بازار اسپات (Spot) در معامله ارز دیجیتال باید در ابتدا یک صرافی انتخاب کرده و حساب خود را ایجاد نمایید. سپس ارز فیات را به حسابتان اضافه کنید و یا رمز ارز را از کیف پول ارز دیجیتال دیگری به صرافی انتقال دهید.

سپس اقدام به انتخاب جفت ارز مدنظر برای معامله کنید. در مرحله بعدی می‌توانید محدوده خرید و فروش و همچنین مقدار دلخواه رمز ارز را وارد کنید و در انتها روی خرید کلیک کنید. بدین ترتیب سفارش خرید شما با مطابقت آن با سفارش فروش در دفترچه سفارش  Order Book، ثبت شده و اجرا می‌گردد.

برای مثال بیت کوین در حساب صرافی دریافت خواهد شد. برعکس آن درصورتی که یک سفارش با قیمت بازار ثبت شود، در عرض چند ثانیه سفارش تکمیل و معامله بلافاصله انجام خواهد گرفت.

ثبت سفارش خرید بیت کوین در اسپات

زمانی که برای ثبت سفارش خرید اسپات بیت کوین، به سایت صرافی وارد شدید در بخش اسپات می‌توانید قیمت بیت کوین را در هر لحظه مشاهده کنید. با مشاهده قیمت اسپات و براساس تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال می‌توانید در قیمت مدنظرتان سفارش خرید را ثبت کنید. با ثبت سفارش، زمانیکه قیمت اسپات بیت کوین به قیمت سفارش خرید شما رسید، سفارش شما انجام می‌شود. در این شرایط مقدار بیت کوین خریداری شده به کیف پول دسکتاپ و یا هر نوع دیگر آن واریز می‌گردد. در واقع خرید شما در صرافی هنگامی صورت می‌گیرد که فروشنده‌ای همان مقدار بیت کوین را با قیمت پیشنهادی شما بفروشد.

ثبت سفارش فروش بیت کوین در اسپات

در معاملات اسپات بیت کوین برای فروش رمز ارز خود می‌توانید براساس تحلیل بازار سفارشتان را ثبت کنید. در این حالت سفارش شما در دفتر سفارشات (Order Book) ثبت شده و زمانی که قیمت بیت کوین در صرافی به قیمت دلخواه فروش شما برسد معامله انجام می‌گیرد. صرافی‌ها به عنوان واسطه ارتباط فروشنده‌ها را با خریدارها برقرار می‌کند. به عبارتی سفارش فروش شما هنگامی که فردی دیگر خواستار همان مقدار بیت کوین با قیمت پیشنهادی شما باشد، انجام می‌گیرد.

اهرم در معاملات اسپات

برای درک درست اهرم در معاملات اسپات، تصور کنید قیمت رمز ارز X چهار دلار است. درصورتی که شما بخواهید از بازار اسپات اقدام به خرید این رمز ارز نمایید باید تمامی مبلغ آن را پرداخت کنید. از این رو اگر شما دو دلار داشته باشید، امکان خرید این رمز ارز را با معاملات اسپات نخواهید داشت. در واقع در معاملات اسپات خرید رمز ارز یا دارایی تنها توسط سرمایه تریدر انجام می‌گیرد. بنابراین این دست از معاملات برخلاف معاملات فیوچرز و مارجین اهرم ندارند.

لیکویید و معاملات اسپات

شاید شما هم در بازارهای فیوچرز و مارجین لیکویید شدن (Liquidation) را تجربه کرده باشید. لیکویید شدن یا کال مارجین (Margin Call) هنگامی رخ می‌دهد که مارجین شما جهت ادامه بازماندن معامله کافی نباشد. در این حالت صرافی به صورت خودکار پوزیشن یا موقعیت شما را می‌بندد. در معاملات اهرم‌دار معامله‌گر با سرمایه‌ای بیشتر از سرمایه اصلی خود وارد بازار می‌شود. از این رو در صورتی که ضرر حاصل از پوزیشن معاملاتی با اصل سرمایه تریدر برابر شود، صرافی برای تسویه میزان ضرر پوزیشن معاملاتی از لیکویید کردن استفاده می‌کند.

در معاملات اسپات تریدر دارایی یا رمز ارز را می‌خرد و هنگامی که قیمت دارایی افزایش یابد برای سودآوری آن را می‌فروشد. در خرید اسپات هنگامی که ارزش دارایی یا رمز ارز مدنظر صفر شود، سرمایه شخص نیز صفر می‌شود. بنابراین در این معاملات تریدر برای معامله از صرافی قرض نمی‌گیرد و خرید و فروش با سرمایه خود او انجام می‌شود. از این رو کال مارجین و لیکویید شدن در این معاملات وجود ندارد.

تحلیل های بازار اسپات ارز دیجیتال

تحلیل های بازار اسپات ارز دیجیتال

شناخت عوامل بنیادی تأثیرگذار در بازارهای مالی یکی از عوامل موفقیت در هر بازار مالی است. از این رو باید از ماهیت بازار درک درستی داشته باشید و براساس خصوصیات آن بازار، عوامل متفاوتی را جهت تحلیل صحیح و اصولی در نظر داشته باشید.

برای نمونه عوامل تاثیرگذار روی قیمت طلا با نفت متفاوت است. براساس ذات تکنولوژی‌ محور رمز ارزها، تغییرات فناوری در زیرساخت مربوط با ارز دیجیتالی خاص می‌تواند در قیمت آن تاثیرات مثبت و یا منفی داشته باشد. از این رو تحلیل فاندامنتال در بازارهای ارز دیجیتال با تحلیل بنیادی مورد استفاده در سهام شرکت‌ها بسیار تفاوت دارد.

همچنین بسیاری از ابزارهای موجود در تحلیل تکنیکال نیز برای تحلیل بازار رمز ارزها کاربرد دارد. البته لازم به ذکر است هر دو این تکنیک‌های تحلیل و استراتژی بازار مکمل هم هستند و باید حتما هر دو باهم مدنظر قرار گیرند. از آنجایی که رمز ارزها روی شبکه‌های توزیع شده و غیرمتمرکز بلاکچین تعریف می‌شوند، تمامی تراکنش‌ها موجود در آن مورد رصد و پیگیری است. تحلیلگرها در تراکنش‌های شبکه بلاکجینی امکان بررسی اطلاعات درون شبکه‌ای مربوط به ارز دیجیتال مورد نظرشان را دارند.

بررسی این دست از اطلاعات درون شبکه‌ای به تحلیل آنچین (On Chain) معروف است. تحلیل آنچین نیز در کنار تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال موجب افزایش دقت در پیش بینی قیمت در بازار رمزارزها می‌شود.

توجه: تحلیل تکنیکال بدون تحلیل بنیادی یک تحلیل ناقص خواهد بود. لذا پیشنهاد می‌شود به نتایج این تحلیل به تنهایی جهت سرمایه‌گذاری اکتفا ننمایید.

اردر بوک (order book)

اردر بوک (order book) چیست؟

اردر بوک order book به لیست سفارشات باز خرید و فروش گفته می‌شود که برای هر دارایی یا رمز ارز توسط معامله‌گران در بازار ثبت می‌شود. order book در واقع نشان‌دهنده عرضه و تقاضای آن رمز ارز یا دارایی است.

سفارش باز در اردر بوک باقی می‌ماند تا وقتی که فرد دیگری آن را بپذیرد و یا فردی که سفارش را ثبت نموده آن را لغو کند. در دو سمت دفتر سفارش حجم معاملات و اطلاعات قیمت که به آن بخش خرید (‌Buy-Side) و بخش فروش (Sell-Side) گفته می‌شود، نشان داده شده است.

قیمت پیشنهادی برای خرید Bid و فروش Ask

اولین سفارش فروش در لیست سفارش order book، در واقع بالاترین قیمتی است که شخص خریدار بابت آن دارایی حاضر به پرداخت است. قسمت خرید  (‌Buy-Side) تمام سفارشات خرید باز را شامل می‌شود که قیمتی کمتر نسبت به قیمت معامله شده قبلی دارند. به قیمت پیشنهادی خرید از سوی خریدار Bid گفته می‌شود. قیمت پیشنهادی خرید Bid نمایانگر تقاضای بازار است و در صرافی‌ها معمولا به رنگ قرمز نشان داده خواهد شد.

اولین سفارش خرید در Order book پایین‌ترین قیمتی است که فروشنده دارایی خود را برای فروش قرار داده است. قسمت فروش (Sell-Side) تمامی سفارشات فروش باز را شامل می‌گردد که قیمت آن بالاتر از قیمت معامله شده قبلی می‌باشد. به این قیمت نیز قیمت پیشنهادی فروش یا Ask گفته می‌شود که در صرافی به صورت لیستی سبز نمایان شده است.

درصورت مطابقت قیمت ثبت شده در هر دو لیست، میان فروشنده و خریدار توافق ایجاد شده و معامله اسپات انجام خواهد گرفت. بعد از انجام اسپات تریدینگ Spot Trading به محض تایید تراکنش، دارایی از حساب فروشنده کسر شده و به حساب خریدار منتقل می‌گردد.

قدرت نقدشوندگی در بازار اسپات

هراندازه اختلاف بین قیمت فروش Ask price و قیمت خرید Bid price کمتر باشد، نقدشوندگی در آن بازار نیز سریع‌تر و بالاتر خواهد بود. اختلاف این دو قیمت سبب ایجاد صف فروش می‌شود. اسپرد (Spread) در واقع میزان اختلاف میان پایین‌ترین قیمت فروش و بالاترین قیمت خرید است.

عمق بازار معاملات اسپات

با بررسی لیست سفارشات مشخص می‌شود که قدرت در دست چه کسی است؟ خریداران و یا فروشندگان! عدم تعادل سفارشات در هر سمت از لیست سفارشات، مشخص کننده جهت بازار است.

در یک بازه قیمتی حجم زیاد سفارش، مشخص کننده سطح مقاومت در آن قیمت و تعداد زیاد سفارش خرید نیز نمایانگر ناحیه حمایت می‌باشد. اما قابل توجه است که این اطلاعات به تنهایی نمی‌توانند سیگنال‌هایی برای خرید و فروش و یا انجام معامله اسپات باشند.

چگونگی انجام معاملات اسپات (Spot)

چگونگی انجام معاملات اسپات (Spot)

برای ورود به بازار اسپات در ابتدا باید اقدام به خریداری یک ارز نمایید. معامله اسپات در یک صرافی معتبر، بهترین استراتژی معاملاتی برای افراد تازه‌کار و مبتدی است. با ورود به این بازار و بررسی قیمت اسپات رمز ارز مدنظرتان و ارزیابی سفارشات فروش قرار داده شده برای آن رمز ارز، می‌توانید قیمت پیشنهادیتان را در یک سفارش ثبت کنید.

همچنین در صورتی که شما مقداری رمز ارزی خاص را دارید و تصمیم به تبدیل آن به رمز ارز دیگری را دارید، می‌توانید در هر صرافی که از معامله جفت ارز پشتیبانی می‌کند، با ثبت سفارش اسپات اقدام به انجام اینکار نمایید. در صرافی‌ها برای انجام اسپات معمولا دو روش وجود دارد که در زیر به آن‌ها خواهیم پرداخت:

سفارش مارکت  (Market)

سفارش مارکت (spot market order) روش اول معامله اسپات باتوجه به قیمت لحظه‌ای بازار است. این سفارش برای وقتی است که شما تمایل ندارید در صف خرید یا فروش در انتظار باشید. شما تنها با مشخص کردن حجم ارزی که قصد معامله آن را دارید می‌توانید معامله‌تان را براساس بهترین قیمت پیشنهادی در بازار انجام دهید. با این حال تضمینی مبنی بر اینکه قیمت بازار در زمان اجرای سفارش شما تغییر نکند، وجود نخواهد داشت.

در صورتی که حجم کافی برای اجرای سفارشتان وجود نداشته باشد، مابقی سفارش شما با قیمتی متفاوت پر می‌شود.

سفارش لیمیت (Limit)

سفارش لیمیت (spot limit order) هنگامی است که شما برای ارزی که تصمیم به اسپات آن را دارید قیمتی خاص در نظر می‌گیرید و آن را به صورت ثبت یک سفارش با قیمت پیشنهادی معین در بازار قرار می‌دهید. با رسیدن قیمت ارز به عدد مورد نظر شما و پذیرش سفارشتان معامله انجام می‌شود.

سفارش استاپ لیمیت (Stop limit)

این سفارش در واقع با یک شرط قیمت همراه است که اصولا جهت تعیین حد ضرر معامله مناسب می‌باشد. درصورت تحقق شرط تعیین شده در بازار، سفارش شما به طور خودکار بوسیله صرافی در لیست سفارشات ثبت می‌گردد. بدین ترتیب شما قادر به ثبت هر تعداد سفارش stop که مایلید هستید و تا زمانی که سفارش شما فعال نشده باشد، سرمایه شما درگیر معامله نخواهد شد.

stop در حقیقت همان شرط قیمتی است که درصورتی که بازار به آن برسد، سفارشتان فعال می‌گردد و درصورت رسیدن قیمت به سطح مدنظر لیمیت limit قیمتی است که سفارش شما در دفتر سفارشان با آن قیمت ثبت می‌شود. درصورتی که این دو قیمت بسیار نزدیک بهم درنظر گرفته شود، احتمال دارد بازار سریعا از قیمت مدنظر شما رد شود و سفارش شما پر نگردد.

سفارش  OCO

OCO  مخفف (One Cancels The Other) به معنای روشی است که تنها مختص بازار اسپات برخی صرافی‌ها نظیر بایننس می‌باشد. با استفاده از ویژگی OCO شما قادرید به طور همزمان دو سفارش را مشخص کنید که اگر یکی از آن‌ها فعال گردد، سفارش دیگر کنسل می‌شود.

این روش ترکیبی از دو روش استاپ لیمیت (stop limit) و لیمیت اوردر (Limit order) است که در بخش price ، قیمت اسپات اوردر را تعیین می‌کند. همچنین در قسمت stop شرط قیمتی و در بخش لیمیت قیمت به منظور ثبت سفارش استاپ لیمیت معین می‌گردد. بنابراین شما می‌توانید به صورت همزمان حد سود و حد ضرر معامله‌تان را مشخص کنید.

مزایا و معایب معاملات اسپات

بازار معاملاتی اسپات نظیر دیگر بازارها دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنم:

مزایای معاملات اسپات

مزایای معاملات اسپات شامل موارد زیر است:

مالکیت دارایی

در این معاملات شمتا مالک دارایی‌های دیجیتالی خریداری شده هستید و از این رو می‌توانید از آن‌ها برای اهداف مختلف استفاده کنید. برای نمونه برای خرید سایر دارایی‌ها و یا وام‌گیری از استخرهای وام غیرمتمرکز از آن‌ها تحت عنوان وثیقه استفاده کنید.

ریسک کمتر

این معاملات نسبت به معاملات مارجین و فیوچرز دارای ریسک بسیار کمتری هستند و زیان شما تنها محدود به سرمایه‌ای است که وارد می‌کنید.

استفاده آسان

انجام این معاملات مخصوصا برای افراد مبتدی نسبتا آسان است.

گزینه‌های بیشتر کریپتو

در این معاملات نسبت به معاملات مارجین، رمز ارزهای بیشتر در صرافی‌های ارز دیجیتال پشتیبانی می‌شوند.

معایب معاملات اسپات

در زیر به برخی از معایب معاملات اسپات اشاره خواهم نمود:

سود محدود

معاملات اسپات امکان ارائه اهرم به معامله‌گران را ندارد. این بدان معناست که شما باید تنها از وجوه خود استفاده کنید که می‌تواند سود بالقوه و ضررها را محدود نماید.

کارمزد

این معاملات کارمزدهای مختلفی نظیر کارمزد برداشت، کارمزد معاملات و کارمزد شبکه برای خرید و فروش رمز ارزها دارد. این مسئله می‌تواند روی سود کلی تریدرها اثر داشته باشد.

اهداف معامله‌گران در بازار اسپات ارز دیجیتال

معامله‌گران اسپات در بازارهای کریپتوکارنسی با اهداف زیر به بازار وارد می‌شوند:

نگهداری بلند مدت دارایی

برخی معامله‌گران، رمز ارزها را با هدف نگهداری بلند مدت یا هولد کردن ارز دیجیتال و سرمایه گذاری خریداری می‌کنند. این افراد بر این باورند که قیمت این دارایی‌ها در آینده افزایش میابد؛ از این رو ترجیح می‌دهند این دارایی‌ها را خریداری نموده و برای زمان طولانی نگهداری کنند. معامله‌گران با این تفکر، به عنوان سرمایه‌گذار بلند مدت شناخته می‌شوند.

بهره برداری از نوسانات قیمت کوتاه مدت
دسته دوم شامل معامله‌گران کوتاه مدت و فعال می‌شوند که هدف آن‌ها، بهره‌برداری از تغییرات قیمت کوتاه مدت و روزانه و دستیابی به سود در زمان کوتاه است. این افراد با خرید و فروش مداوم در بازه زمانی چند دقیقه تا چند ساعت، در تلاش برای دریافت سود از طریق بهره‌گیری از تفاوت نرخ خرید و فروش می‌باشند.

استفاده از رمز ارز برای دیگر اهداف

علاوه بر دو مورد بالا، برخی مواقع افراد ارزهای دیجیتال را برای دیگر اهداف خریداری می‌کنند.برای مثال استفاده به عنوان وثیقه جهت دریافت وام ارز دیجیتال، کاربرد nft در املاک، پرداخت بابت کالا و خدمات و …. از این موارد می‌باشند.

بهره برداری از نوسانات قیمت کوتاه مدت
دسته دوم شامل معامله‌گران کوتاه مدت و فعال می‌شوند که هدف آن‌ها، بهره‌برداری از تغییرات قیمت کوتاه مدت و روزانه و دستیابی به سود در زمان کوتاه است. این افراد با خرید و فروش مداوم در بازه زمانی چند دقیقه تا چند ساعت، در تلاش برای دریافت سود از طریق بهره‌گیری از تفاوت نرخ خرید و فروش می‌باشند.

استفاده از رمز ارز برای دیگر اهداف

علاوه بر دو مورد بالا، برخی مواقع افراد ارزهای دیجیتال را برای دیگر اهداف خریداری می‌کنند.برای مثال استفاده به عنوان وثیقه جهت دریافت وام ارز دیجیتال، کاربرد nft در املاک، پرداخت بابت کالا و خدمات و …. از این موارد می‌باشند.

استراتژی‌های معاملاتی مناسب در معاملات اسپات ارز دیجیتال

استراتژی‌های معاملاتی مناسب در معاملات اسپات ارز دیجیتال

معمولا معامله‌گران حرفه‌ای و موفق در بازار کریپتو از استراتژی‌ها و روش‌های مخصوصی استفاده می‌کنند تا بدین واسطه بازدهی معاملات اسپات خود را بتوانند به حداکثر برسانند. در زیر به بررسی برخی از کارآمدترین و مهم‌ترین این استراتژی‌ها در معاملات اسپات اشاره خواهم نمود:

میانگین هزینه دلاری (DCA)

در این استراتژی، معامله‌گران می‌توانند به صورت مداوم و مرتب، مقدار مشخصی از رمز ارز مدنظرشان را خریداری نمایند.

به عبارت دیگر، شما هر ماه یا هر هفته بدون توجه به نوسانات قیمت، مبلغ ثابتی را برای خرید دارایی صرف می‌کنید. مزیت این استراتژی آن است که میانگین قیمت خرید برایتان پایین‌تر آمده و شما از نوسانات بازار در امان خواهید ماند. همچنین با افزایش قیمت، بدون نیاز به فروش دارایی به صورت خودکار سود خواهید برد.

سوئینگ ترید

استراتژی سوئینگ ترید براساس تجزیه و تحلیل الگوهای قیمتی و شناخت نقاط ورود و خروج مناسب در کوتاه مدت می‌باشد. معامله‌گر در تلاش است تا با شناخت دقیق موج‌های صعودی و نزولی بازار در نقاط بهینه ورود و خروج شروع به معامله نموده و سود حداکثری از آن بدست آورد.

تحلیل تکنیکال

استفاده از شاخص‌ها و ابزارهای تحلیل تکنیکال می‌تواند موجب شناسایی دقیق نقاط ورود و خروج مناسب و بعلاوه پیش‌بینی روند آتی بازار گردد. معامله‌گران با بررسی الگوها و شاخص‌هایی نظیر RSI، مکدی، میانگین متحرک و بولینگر بند و همچنین ترسیم خط روند، سطوح حمایت و مقاومت و انواع الگوهای قیمتی، می‌توانند امکان تشخیص نقاط ورود و خروج مناسب را داشته باشند.

معامله معکوس

یکی دیگر از استراتژی‌های پربازده در بازارهای مالی، معامله معکوس است که بوسیله برخی از معامله‌گران رمز ارز نیز بکار گرفته می‌شود. در این استراتژی معاملات اسپات، خرید و فروش برخلاف روند و جهت کلی بازار صورت می‌گیرد.

ترکیب استراتژی‌ها

معامله‌گران حرفه‌ای اصولا از ترکیب استراتژی‌های مختلف باهم استفاده می‌کنند تا علاوه بر مدیرییت ریسک مالی بتوانند بازدهی بالایی بدست آورند. البته استفاده از این روش معاملات اسپات نیازمند مهارت و تجربه زیادی است.

در نهایت هر معامله‌گر باید براساس اهداف و شرایط معاملاتی خود، بهترین استراتژی‌های معاملات اسپات را انتخاب نموده و بعد از یادگیری آن اقدام به اجرا و بهینه‌سازی مداوم آن نماید تا بتواند به بازدهی مورد نظر خود دست یابد.

خطرات احتمالی معاملات اسپات ارز دیجیتال

خطرات احتمالی معاملات اسپات ارز دیجیتال

اگرچه معاملات اسپات در مقایسه با دیگر معاملات بازارهای مالی، دارای ریسک کمتری است؛ اما باز هم نمی‌توان آن را بدون خطر دانست. آگاهی از خطرات بالقوه و رعایت نکات مهم می‌تواند تا حد قابل توجهی معامله‌گران را در مقابل زیان ایمن گرداند:

نوسانات شدید بازار

یکی از بزرگترین خطرات پیش روی معامله‌گران معاملات اسپات، تغییرات ناگهانی و شدید قیمت می‌باشد. زیرا این نوسانات می‌تواند سبب ایجاد ضررهای سنگین و یا حتی از دست رفتن تمام سرمایه گردد. همچنین کمبود نقد شوندگی و عدم امکان فروش دارایی در بازه مورد نیاز یکی دیگر از خطراتی است که برای معامله‌گران پیش می‌آید. این موضوع اغلب در رمز ارزهای کمتر شناخته شده بیشتر رخ می‌دهد.

اشتباهات انسانی

خطاها و اشتباهات انسانی همانند افشای اطلاعات حساب یا ارسال رمز ارز به آدرس اشتباه در معالات اسپات می‌تواند باعث دسترسی غیرمجاز افراد دیگر به حساب شما و سرقت دارایی‌ها گردد.

نبود ضمانت بازپرداخت

برخلاف بانک‌ها، صرافی‌ها در صورت انجام هرگونه خطا یا تخلف هیچ ضمانت بازپرداخت را برای جبران خسارت ارائه نمی‌دهند.

جهت کسب سود در هر بازاری باید نسبت به آن و عوامل تأثیرگذار در قیمت رمزارزها شناخت کافی داشته باشید. از سوی دیگر با نوسانات موجود در بازار رمز اززها، استفاده از بازارهای مارجین و فیوچرز و معاملات اهرم دار ریسک بالایی دارد. از این رو معاملات اسپات رمز ارز برای بسیاری از فعالان این حوزه از سایر بازارهای مطلوب‌تر است.

در هر معامله اسپات، دارایی‌ها به صورت آنی با قیمت زمان خرید در اختیار خریدار قرار خواهند گرفت. قیمت فعلی بازار یا قیمت لحظه‌ای (Spot Price) آن را به معاملات ساده‌ای تبدیل می‌کند که هر معامله‌گری می‌تواند با هر میزان دارایی در آن شرکت کند.

Order Book در معاملات بیشتر صرافی‌ها بخش مهمی است که در آن سفارش‌های باز خرید و فروش نمایش داده می‌شود. در این بخش علاوه بر نوع سفارش، حجم معامله یا Size، قیمت معامله شده یا Price و قیمت کلی یا Total Price هم مشخص می‌شود.

English فارسی Türkçe (Turkish)

فرهاد مقدم سلیمی

سلام. فرهاد مقدم سلیمی هستم. کار آفرین و علاقه مند به دنیای بلاک چین و هوش مصنوعی.

ارسال پاسخ