فرهاد اکسچنج

ماین MINE  به معنای معدن است، MINING ماینینگ به معنای استخراج. به طور مثال GOLD MINING  به معنای استخراج طلا است. BITCOIN MINING  به معنای استخراج بیت کوین است. اما استخراج بیت کوین با معدن، بیل و ذغال نیست و به طور سنتی انجام نمی شود. بیت کوین دیجیتال است و طبعا استخراج آن هم به روش دیجیتال است. سیستم بلاک چین یک سیستم DECENTRALIZED(غیر متمرکز)  است. یعنی دکمه خاموش و روشن آن دست یک شخص، نهاد یا حکومت….. نیست، احتیاج به یک سیستم و روش اجماع دارد، یعنی روندی را ایجاد کند که ما بدون اعتماد کردن به کسی یا چیزی بتوانیم به تراکنش ها و حرکت های داخل آن سیستم اعتماد کنیم. روشی که ساتوشی ناکاموتو ابداع کرد (اثبات کار) PROOF OF WORK  نام دارد.

اخبار روز ارز دیجیتال

ماینینگ بیت کوین

ماینینگ بیت کوین یک لاتاری است با یک تاس مجازی غول پیکر که به هر کدام از اعضای سیستم این اجازه را می دهد که در زمان معین و کاملا اتفاقی بتواند با تولید یک هش برنده شوند و اجازه نوشتن بر لجر بیت کوین را بیابند. لجر بیت کوین هم همان دفتر حساب و کتاب بیت کوین است. بنابراین مطلبی که در خیلی از صفحات مجازی نوشته شده است که ماینینگ حل کردن یک معادله پیچیده ریاضی است کاملا اشتباه است.

ماینینگ چیست؟

کیف پول یا ولت در رمز ارز ها

همانطور که برای نگهداری، ارسال و دریافت پول احتیاج به حساب بانکی دارید، برای دریافت، ارسال و نگهداری کریپتوکارنسی ها نیز به یک حساب نیاز دارید که ولت یا کیف پول نامیده می شود. ولت کریپتوکارنسی یک نرم افزار است که به شما امکان ایجاد آدرس (شماره حساب) های متعدد و نگهداری، دریافت و ارسال رمز ارز را در شرایط امن می دهد. به طور مثال برای خرید بیت کوین شما باید یک حساب بیت کوین ( ولت ) داشته باشید که آدرس کیف پول را به فروشنده بیت کوین بدهید تا برای شما بیت کوین را ارسال کند.

ما می توانیم کیف پول ( ولت ) را چک کنیم که مطمئن شویم بیت کوین واریز شده است یا خیر و همچنین می توانیم آن را مدیریت کنیم. فرض کنید میخواهید بیت کوین خود را نگه دارید یا می خواهید برای حساب دیگر بفرستید یا می خواهید خرید کنید مشکلی نیست، ما می توانیم ولت خود را مدیریت کنیم.

ویدیو های آموزشی خرید و فروش بیت کوین

آدرس بیت کوین ( ولت ) یک رشته ی ۲۶ تا ۳۵ کاراکتری متشکل از حروف بزرگ و کوچک و اعداد و کاملا منحصر به فرد است که به عنوان شماره حساب بیت کوین برای نگهداری، ارسال و دریافت بیت کوین استفاده می شود. برای داشتن آدرس یا شماره حساب کریپتوکارنسی احتیاج به ولت داریم و ولت ها دو نوع کلی دارند:
۱.  ولت های گرم ولت هایی هستند که به اینترنت متصل هستند.
۲. ولت های سرد ولت هایی هستند که به اینترنت متصل نیستند.

WALLET ADDRESS حکم همان حساب بانکی سنتی را دارد. PUBLIC KEY کدی متصل به ولت آدرس است که به ما امکان دریافت کریپتوکارنسی در ولت را می دهد. PRIVATE KEY حکم همان پسورد حساب بانکی سنتی را دارد.

نیازی به حفظ کردن ادرس کیف پول نیست اگر در جای امنی است. البته بهتر است ادرس کیف پول، کلید خصوصی و عمومی را در فایلی در کامپیوتر امنی ذخیره کنیم. بهتر است اینگونه اطلاعات در گوشی نباشد. کلید عمومی یک لایه ی امنیتی اضافه می کند تا مطمئن باشیم ولت امکان هک شدن نخواهد داشت. هر کس کلید خصوصی را داشته باشد در حکم صاحب آن ولت است. مثل آنکه کسی پسورد حساب بانکی شما را داشته باشد، با این تفاوت که اگر سرقتی از حساب بانکی شما شود از نظر قضایی قابل پیگیری است.
اما اگر پولی از ولت کریپتو شما سرقت شود قابل پیگیری نیست بنابراین برای نگهداری از کلید خصوصی باید کوشا باشیم.

وبلاگ ما را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *